Нарастват децата с чуждо гражданство в Австрия при спад на раждаемостта
Доклад на Австрийския институт посочва промени в демографията и нуждата от адаптирани социални политики

Броят на децата и младежите с чуждо гражданство в Австрия нараства, сочи доклад, публикуван днес от Австрийския институт за изследване на проблемите на семейството. В същото време раждаемостта в страната за миналата година е достигнала рекордно ниско ниво.
Нарастващ дял на деца без австрийско гражданство
Директорът на института Волфганг Мацал представи данните пред медиите заедно с министъра по семейните въпроси Клаудия Плаколм. Според него не само общият брой на децата в Австрия намалява, но и желанието за създаване на деца спада.
През 2023 година в страната са пребивавали около 1,6 милиона деца и младежи до 18-годишна възраст. От тях приблизително 339 000, или 21,5%, не са притежавали австрийско гражданство. За сравнение, през 1985 г. този брой е бил 81 000 от общо 1,8 милиона – тоест делът на децата с чуждо гражданство се е увеличил значително.
Мацал посочи, че нарастващото присъствие на деца без австрийско гражданство се отразява видимо и в училищната система в страната.
Социална подкрепа и предизвикателства
Министърът по семейните въпроси Клаудия Плаколм изтъкна, че Австрия продължава да бъде държава, която осигурява социална сигурност и дългосрочни перспективи за децата и техните семейства. Тя подчерта усилията на правителството да предоставя финансова подкрепа за семейства с деца.
Според Мацал през последните десетилетия разходите за семейни помощи са нараснали значително – от около 3 милиарда евро през 1985 г. до 12,4 милиарда евро през 2023 г.
Към края на 2023 г. приблизително 56 700 деца под 15-годишна възраст са получавали социална помощ, като около 40 400 от тях живеят във Виена.
Промени в демографската структура и обществени политики
Докладът показва ясно тенденция към промяна в демографската структура на австрийската младеж, като частта на децата с чуждо гражданство расте, докато раждаемостта спада до рекордни дъна. Тези промени представляват предизвикателство за социалната и образователната политика в страната.
Анализът на института подчертава необходимостта от адаптиране на мерките за подкрепа, така че да отговарят на новите реалности и да осигурят равни възможности за всички деца, независимо от гражданството им.