Милорад Додик предупреждава за реципрочни мерки при санкции от Словения
Лидерът на босненските сърби заплаши с ответни действия срещу Словения, докато ЕС обсъжда санкции срещу водачи на Република Сръбска

Лидерът на босненските сърби Милорад Додик предупреди, че Баня Лука ще отговори с реципрочни мерки, ако Словения въведе санкции срещу Република Сръбска. Това обяви той по време на посещението си в Москва, след новини за намерения на няколко държави членки на ЕС да наложат ограничения срещу висши представители на босненските сърби.
Заплахи за реципрочни санкции от Република Сръбска
Додик направи своето изявление в отговор на информации, че четири държави от Евросъюза – Естония, Словения, Полша и Чехия – обмислят налагането на санкции на президента на Република Сръбска Милорад Додик, премиера Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич. Прекратителни мерки срещу тези фигури бяха обсъждани, потвърдиха дипломати пред босненския портал „Кликс“.
„Ако Словения започне политика на санкции, ще намерим начин да им отговорим. Словенците трябва да знаят, че ние в Република Сръбска ще приложим реципрочни мерки, каквото и да означава това за нас“, заяви Додик, цитиран от агенция ТАНЮГ.
По време на своя брифинг в Москва той поясни, че сред възможните ответни мерки може да бъде и забрана за словенски министри да използват територията на Република Сръбска като транзитен маршрут. В същото време Додик подчерта, че местната власт продължава да цени словенските бизнесмени, които дейността си в тази част на Босна и Херцеговина, и които ще бъдат подкрепяни независимо от политическото напрежение.
Контекст и правна ситуация в Босна и Херцеговина
Дейтънското мирно споразумение от 1995 г. установи структурата на Босна и Херцеговина с две полуавтономни части: главно сръбската Република Сръбска и Федерацията Босна и Херцеговина, където живеят бошняци и хървати. Всяка от тези части има собствено правителство, парламент и полиция, като държавата разполага с общи институции и международно наблюдение.
Додик, заедно с Вишкович и Стевандич, е включен в списъка на издирваните лица от Съда на Босна и Херцеговина. През февруари босненски съд осъди Додик на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за нарушаване на решенията на върховния представител на международната общност.
В отговор парламентът на Република Сръбска прие закони, забраняващи дейността на някои централни институции в своята територия. Страната продължава да се намира в напрежение с държавните власти, като държавният съд издаде заповеди за арест на тримата официални представители по обвинения за сепаратистско законодателство.
Разногласия и реакции в Словения и ЕС
От сараевския портал бе съобщено, че относно евентуалните санкции на Словения все още има известни несъгласия сред членовете на правителството. В останалите три държави – Естония, Полша и Чехия, обаче се забелязва относително по-голям консенсус за налагането на ограничения, въпреки че окончателно решение още не е взето.
Додик зададе риторични въпроси към словенските власти: „Кои сте вие, че да ми налагате санкции? Какво защитавате? Защо разбихте Югославия, защо сега защитавате Босна и Херцеговина на тези принципи?“. В същото време той изрази уважение към словенската държава, но призова за по-обективен подход.
Този нов епизод засилва политическото напрежение в региона, като добавя нови измерения в отношенията между Република Сръбска и Европейския съюз.