Милорад Додик предлага стратегическо партньорство със САЩ в критичните минерали
Президентът на Република Сръбска призовава Вашингтон да подкрепи автономията на региона чрез сътрудничество в добива на литий, бор и други минерали

Милорад Додик, президент на Република Сръбска – полуавтономна част от Босна и Херцеговина, предложи партньорство на администрацията на американския президент Доналд Тръмп в областта на стратегическите суровини. Той призова Вашингтон да уважи политическата автономия и независимост на Република Сръбска, като подчерта потенциала на региона за добив на критични минерали.
Предложение за сътрудничество в критичните минерали
В реч пред парламента на Република Сръбска, Милорад Додик заяви, че Съединените щати са изправени пред стратегическа зависимост от китайски минерали и че администрацията на Доналд Тръмп вече търси партньорства за осигуряване на веригите за доставки на критични суровини. „Знаем, че САЩ проучват възможности за сътрудничество в Украйна, Южна Америка и Африка, с различна степен на успех“, каза Додик.
Той посочи, че Република Сръбска е готова да разгледа възможността за партньорство с американските и унгарските власти в сектора на стратегическите минерали. „Готови сме да подкрепим усилията на Америка за диверсификация и осигуряване на веригите за доставки на критични минерали“, заяви Додик и призова „да ни дадат свобода, да признаят нашия суверенитет, да гарантират Дейтънското споразумение и да уважат нашата политическа автономия и независимост“.
Република Сръбска и стратегическият потенциал
Дейтънското мирно споразумение от 1995 г. организира Босна и Херцеговина в две полуавтономни единици – Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина. Всяка от тях има собствено правителство, парламент и полиция, но държавата функционира с общи институции като съдебна система, армия и служби за сигурност.
Додик подчерта наличието на значителни запаси от критични минерали като литий, бор, стронций, натрий и калий в Република Сръбска. Според него находищата на литий и бор в района на Лопаре са едни от най-обещаващите неизползвани в Европа, а може би и в света. Президентът отбеляза, че регионът притежава геоложки потенциал, социална стабилност и политическа воля за отговорно развитие на тези ресурси, за разлика от други райони, изпълнени с нестабилност и конфликти.
Освен това той заяви, че ползите от добива трябва да се разпространяват към всички граждани на Република Сръбска без оглед на техния етнически произход, политическа принадлежност или място на живеене.
Политическа ситуация и напрежение
През февруари Милорад Додик бе осъден на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност от босненски съд за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност. В отговор парламентът на Република Сръбска прие закони, които забраниха дейността на редица централни институции на Босна и Херцеговина на своя територия.
Държавният съд на Босна нареди арест на Додик и двама от близките му съратници, тъй като те не са се явили на призовка във връзка с разследване, свързано със сепаратистките законодателни инициативи, които бяха спряни от Конституционния съд на Босна и Херцеговина.
Възможности за международно сътрудничество
Идеята за стратегическо партньорство в сферата на критичните минерали идва в момент, когато Съединените щати се стремят да намалят зависимостта си от доставки на суровини от Китай. Предложението на Додик би могло да представлява значим интерес за Америка, като същевременно предоставя нови възможности за икономическо развитие в Република Сръбска.
Тази инициатива съчетава геологическия потенциал на региона с геополитическите интереси на САЩ, но същевременно повдига въпроси за бъдещия статут и суверенитет на Република Сръбска в рамките на Босна и Херцеговина.