Литва забрани прелитането на самолетите на сръбския и словашкия президент
Забраната важи за полети към Москва на 9 май във връзка с Деня на победата и е заради опасения за безопастност

Литва забрани прелитането на въздушното ѝ пространство от самолетите, превозващи сръбския и словашкия президент, които трябваше да се отправят към Москва за парада по случай Деня на победата на 9 май. Това съобщи литовският президент Гитанас Науседа, цитиран от Ройтерс.
Забрана за прелитане преди парада в Москва
Литовският държавен глава уточни, че страната му е отказала разрешение за използването на въздушното ѝ пространство от самолетите на сръбския Александър Вучич и словашкия Роберт Фицо. Двамата лидери са сред поканените за тържествата в руската столица, с които се отбелязват 80 години от победата над нацистка Германия във Втората световна война на 9 май.
„Отговорихме отрицателно“, заяви Науседа в интервю за новинарския сайт „15мин“ в отговор на въпрос дали е предоставено разрешение за прелитане.
Геополитически контекст и мотиви за забраната
Самолетите, пътуващи между Европа и Русия, обичайно преминават през литовското въздушно пространство, особено след препоръките от 2021 г. европейските авиокомпании да избягват по-краткия маршрут през Беларус. Тази мярка беше приложена в отговор на инцидента с насилственото отклоняване на пътническия самолет на „Райънеър“ от беларуски изтребители.
Литва, която граничничи с Русия и Беларус, е сред най-енергично подкрепящите Украйна страни в Европейския съюз и НАТО, което допълнително обяснява отношението на страната към полетите, свързани с Русия.
Президентът Науседа обясни решението си с нарушения на GPS комуникациите в региона, които създават потенциална опасност за безопасността на полетите. Той не посочи конкретен източник, но според Ройтерс европейски държави нееднократно са обвинявали Русия в подобни смущения.
Приоритетът на сигурността
„Сигурността на всички пътници, включително чуждестранните лидери, преминаващи през Литва, е нашият най-висок приоритет. Заради това взехме това решение“, подчерта Науседа, защитавайки забраната за прелитане.