Лавров изисква да се избегне прозападно управление в Украйна в бъдещ мирен договор

Русия настоява за смяна на режима в Украйна като условие за мир, докато размяната на пленници продължава и Русия въвежда нов контрол върху мигрантите

Лавров изисква да се избегне прозападно управление в Украйна в бъдещ мирен договор
Снимка © John McDonnell, БТА

Руският външен министър Сергей Лавров поиска всяко бъдещо мирно споразумение в Украйна да съдържа клауза за предотвратяване на формирането на прозападни правителства в страната, съобщава Институтът за изследване на войната (ISW). Изказването му бе направено на 23 май, когато Лавров предупреди, че трябва да се избегне повторение на събитията от Евромайдана през 2014 г., които свалиха пронастроения към Русия президент Виктор Янукович.

Изискване за смяна на режима в Украйна

В изказването си Лавров подчерта, че Русия не признава легитимността на украинския президент Володимир Зеленски. Той заяви, че Москва би увеличила подкрепата си, ако преговорите се водят не с него, а с ръководството на Върховната рада, украинския парламент.

Това становище се тълкува като директно искане за смяна на режима в Украйна като предварително условие за подписване на каквото и да е мирно споразумение между страните.

Руският външен министър също отхвърли предложението на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп Ватикана да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна. Лавров обясни, че подобна локация би била „неудобна“ за двете православни държави, които участват в конфликта.

Обмен на пленници и съобщения за нарушения

Украйна и Русия са осъществили размяна на военнопленници и цивилни лица в съотношение 390 на 390 като част от по-голяма договорена размяна в размер на 1000 на 1000 души, научаваме от съобщенията. Президентът Зеленски информира, че очаква тази размяна да продължи на 24 и 25 май.

От своя страна руското министерство на отбраната съобщава за размяна на военнопленници в съотношение 270 на 270 и цивилни 120 на 120.

В същото време прокуратурата на Донецка област започна разследване по информация за екзекуция на двама украински военнопленници от руски сили на 22 май в посока Покровск. Според данни на прокуратурата бойците били заловени и убити след обезоръжаване, а състоянието на още двама украински военни участници в операцията е неизвестно.

ISW отбелязва, че през 2024 и 2025 г. рязко са се увеличили достоверните сигнали и видео документи за екзекуции на украински военнопленници от руски войници. Анализаторите на института считат, че руските военни командири или пряко позволяват, или са съучастници в тези нарушения на международното право.

Нов експериментален контрол върху мигрантите в Русия

В опит да реагира на натиска от руските ултранационалисти и същевременно да осигури работна сила, президентът Владимир Путин одобри закон за експериментално използване на мобилно приложение за регистрация и проследяване на мигранти в Москва-град и региона. Системата ще изисква от някои групи мигранти да се регистрират и да предоставят местоположение в реално време на руското Министерство на вътрешните работи (МВР) чрез това приложение.

От руските държавни медии бе съобщено, че мигранти, които се опитват да скрият местоположението си, могат да бъдат депортирани. Експерименталната програма ще започне на 1 септември и ще продължи до 1 септември 2029 г. Вестникът „Российская газета“ намекна, че ако тестът се окаже успешен, тази система за наблюдение ще бъде разширена и към други региони в Русия.

На 20 май, по време на Международния правен форум в Санкт Петербург, ръководителят на Следствения комитет Александър Бастрикин съобщи за създаването на ново подразделение, което ще разследва престъпления, извършвани от мигранти на територията на Русия.

Според анализа на ISW Путин балансира между изискванията на ултранационалистите, които настояват за по-строги ограничения върху миграцията, и нуждата от работна ръка в икономиката, като използва избрани мерки за контрол върху мигрантите, които също улесняват тяхната експлоатация като ресурс за труд.

Власт и контрол: нови предизвикателства пред Русия

Разгърнатата политика на Москва по отношение на Украйна и вътрешното управление на миграцията показва амбициозен подход за контрол върху ключови обществени и политически процеси. Настоящите искания за формално прекратяване на прозападните влияния в Украйна могат да изострят конфликтите и да затруднят възможностите за мирни преговори.

Междувременно във вътрешен план приложението за контрол върху мигрантите и структурните промени в разследващите органи показват намерението на властите да засилят надзора и регулациите, което създава както възможности, така и рискове за социалната стабилност в Русия през следващите години.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent