Китайски натиск върху африкански депутати в международната парламентарна група
Китай заплашва с отменяне на срещи и оказва натиск върху политици в Гамбия и Малави

Китайски дипломати заплашиха да отменят среща на върха и призоваха високопоставени служители в две африкански страни да окажат натиск върху депутати да напуснат международна парламентарна група, която е критично настроена срещу Китай, съобщават официални представители от групата.
Това демонстрира до каква степен Китай е готов да стигне, за да влияе на политици в чужбина и как този натиск може да бъде успешен зад кулисите. През последната година депутати от Малави и Гамбия са напуснали Междупарламентарния съюз за Китай (IPAC) – група, в която участват стотици депутати от 38 страни, изразяващи опасения относно подхода на демокрациите към Пекин.
Групата, основана през 2020 г., координира санкции срещу Китай заради нарушения на човешките права в Синцзян и Хонконг и набира подкрепа за Тайван – самоуправляващ се демократичен остров, за който Пекин настоява, че е част от територията на Китай. Африкански политици и експерти коментират, че става въпрос за ескалация на китайския дипломатически натиск в Африка, където влиянието на Пекин расте.
Натискът е част от дългогодишните усилия на Пекин да оказва влияние върху групи и депутати по целия свят. През януари депутатът от Гамбия Абдули Чеесай изпраща аудиосъобщение до служител на IPAC, в което казва, че китайското правителство е изразило недоволство пред външното министерство на страната му заради членството му в групата. „Имаме много шокиращи новини… това е проблем сега“, споделя Чеесай.
По-късно същия месец Чеесай и колегата му Амаду Камара информират групата за решението си да я напуснат. Чеесай твърди, че решението му „не е повлияно от китайското посолство“. Министърът на информацията на Гамбия заявява, че няма информация за опити от страна на Китай да оказва влияние върху местни политици.
Натиск върху депутати от Гамбия и Малави
Китайското правителство е налагало санкции срещу някои членове на IPAC, а миналата година дипломати от Пекин оказаха натиск върху депутати от най-малко шест страни да не участват в срещата на върха на групата в Тайван. Кенийски депутати отмениха плановете си да участват, но не напуснаха групата. Според американски съдебни документи, групата е била на прицел и от хакери, финансирани от китайската държава.
Люк де Пулфорд, ръководител на IPAC, коментира: „Чуждестранните депутати са принуждавани да се откажат от свободния съюз между тях и други политици“. В отговор на обвиненията, китайското министерство на външните работи обвини IPAC, че „очерня Китай“ и заяви, че „Китай никога не се е занимавал с основаваща се на принуда дипломация“.
Ескалация на китайския натиск
Депутатът от Малави Ефраим Абел Кайембе е заявил, че председателят на парламента на страната му е заплашил да отмени предстоящата визита на президента в Пекин, след като е участвал в среща на върха на IPAC. По-малко от две седмици след това, двамата депутати обявяват, че напускат групата. Кайембе посочва, че е бил подмамен да се присъедини и поднася извинения на Китай.
Въпреки това, Кайембе отрича да е бил принуждаван от правителството на Малави или Китай. Правителството на Малави не е предоставило коментар на запитването от АП. Пекин от десетилетия укрепва връзките си с правителства в Африка, търсейки дипломатически партньори и достъп до природни ресурси.
Много африкански лидери приветстват китайските инвестиции, тъй като те са свързани с необходим капитал и опит в строителството. Въпреки това, критиците твърдят, че Китай сключва корупционни сделки с африкански лидери, които предимно облагодетелстват китайските компании.
Китайските лидери многократно подчертават, че не се месят във вътрешните работи на африканските страни, но оказват натиск да избегнат отношения с Тайван. Според експерти, натискът срещу членове на IPAC е необичаен и може да е индикация за нова стратегия на Пекин за разширяване на влиянието си в Африка.