Критичен недостиг на медицински сестри и специалисти в Ямболска област
Бройката на здравните работници падна от 650 на 420, а ниското заплащане води до масови напуски

Недостигът на медицински сестри, акушерки, лаборанти и рехабилитатори в Ямболска област достига критичен размер, което застрашава системата на здравеопазването в региона. Основните причини са застаряването на професионалистите и ниското заплащане, което кара много от тях да напуснат тази сфера.
Критично състояние на съсловието в Ямболска област
Според Цветка Бойчева, председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), през 2022 г. броят на здравните специалисти в областта е бил около 650, а в момента е намалял на 420. Отделно с промяна в закона фелдшерите вече не се водят част от организацията, което означава, че липсват още 150 души от този вид кадри.
„Настоящето съсловие е изключително застаряло и много колеги са на пенсионна възраст. Ако тези хора се пенсионират внезапно, здравната система в Ямболска област рискува да изпадне в колапс,“ коментира Бойчева. Тя акцентира, че няма бързи решения за възстановяване на кадрите, тъй като подготовката на нови специалисти отнема години.
Причини за недостига и инициативи за популяризиране на професията
Ниското заплащане остава основната причина за напускането на здравните работници, които често се преквалифицират в други сфери като педагогика или търговия. „Нашият труд не е адекватно оценен, липсват договори с Националната здравноосигурителна каса и не участваме в клинични пътеки. Работим денонощно и през цялата година, но усещаме сериозна несправедливост,“ допълни председателят на регионалната организация.
В отговор на тежката ситуация Регионалната колегия в Ямбол организира поредица от събития. На 12 май ще бъдат връчени традиционните награди по случай Международния ден на сестринството. По-рано, на 5 май, ще бъде засаден кипарис пред Младежкия дом в градския парк, а също така ще се проведат спортни турнири с участието на ученици и членове на мото клуб „Ездачите“ (The Riders MC).
Цветка Бойчева подчерта, че целта на тези инициативи е да се повиши обществената оценка за труда на здравните специалисти и да се противодейства на негативизма към тях. „Ние сме до човека още от самото му раждане, а здравето и спортът вървят ръка за ръка,“ каза тя.
Подсилване на ролята на професионалистите по здравни грижи
Недостигът на кадри е сериозно предизвикателство за здравната система в Ямбол и отразява общонационален проблем. Усилията за популяризиране на професиите в здравния сектор и подобряване на условията на труд са важни стъпки за задържане и привличане на нови специалисти. Организираните от регионалната колегия събития имат за цел не само да повишат мотивацията и самочувствието на настоящите работещи, но и да информират обществото за значимостта на тяхната работа.