Киър Стармър обяви ново стратегическо партньорство между Великобритания и ЕС

Споразумението от 2024 г. укрепва търговията, сигурността и младежката мобилност след пет години Брекзит

Киър Стармър обяви ново стратегическо партньорство между Великобритания и ЕС
Снимка © БТА

Британският премиер Киър Стармър обяви днес в Лондон начало на ново стратегическо партньорство между Обединеното кралство и Европейския съюз. Това беше важна стъпка в отношенията между страната и блока, пет години след официалното напускане на Великобритания на ЕС, съобщи агенция АФП.

Ново партньорство с практически ползи

Стармър определи новото партньорство като „подходящо за нашето време“, което ще донесе осезаеми ползи в няколко ключови области. Сред тях са сигурността, борбата с нелегалната имиграция, цените на енергията, селскостопанската продукция и търговията като цяло. Той поздрави председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антониу Коща за тяхната роля в сключването на споразумението.

Миналата седмица британското правителство обеща да затегне имиграционните правила, за да се затрудни трайното пребиваване на новодошлите във Великобритания, а новото партньорство включва и мерки за улесняване на търговията и мобилността между двете страни.

Обновени сътрудничества и инициативи

Великобритания се ангажира да възстанови значителна част от отбранителните и търговските връзки с ЕС, които се промениха след Брекзит. Включително участие в съвместни обществени поръчки и подписване на ново споразумение в областта на риболова, което беше спорно в предишните преговори.

Правителството на Обединеното кралство подчерта, че тези стъпки ще намалят бюрократичните пречки за британските производители на храни и селскостопански продукти, ще поевтинят хранителните продукти и ще подобрят енергийната сигурност. Очаква се икономическите ползи от тази политика да достигнат около 9 милиарда паунда до 2040 г.

Специална схема за младежка мобилност

Сред другите нововъведения е и план за сътрудничество в мобилността на младите хора между Великобритания и Европейския съюз – т.нар. „балансиран младежки опит“. Според документа, достъпен за Ройтерс, схемата ще позволи на младежите от Обединеното кралство и 27-те държави членки на ЕС да работят, учат, придобиват професионален опит или пътуват за ограничен период в другата територия.

Документът подчертава, че висшите власти от двете страни трябва да договорят условията на тази програма и да гарантират съвместимост и приемливост на броя участници.

Реакции и обществено мнение

Този подход е значителен отстъп към възстановяването на двустранните отношения, като отражение на промяната в геополитическата среда и международните влияния през последните години. Например, според текста, бившият американски президент Доналд Тръмп е повлиял на необходимостта от сближаване между Великобритания и ЕС.

Въпреки това, някои политически фигури изразиха съмнения. Найджъл Фараж, лидер на дясната популистка партия „Реформирай Обединеното кралство“, определи плана за мобилност като „задна врата към свободното движение“ – нещо, на което британските избиратели се противопоставиха на референдума през 2016 г., на който 52% гласуваха за напускане на Европейския съюз.

Обществените проучвания показват, че макар мнозинството от британците да съжалява за референдумното решение, не желаят страната да се върне в съюза.

Преосмисляне на отношенията

Подписаното днес споразумение представлява най-голямото сближаване между Великобритания и Европейския съюз от момента на Брекзит през 2020 г. Насоките в документа обхващат ключови сфери като търговия, отбрана и мобилност, което подчертава волята и на двете страни да поддържат стабилни и продуктивни отношения в условията на новите световни изисквания и предизвикателства.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини