Имигранти от Русия и Украйна срещат банкови проблеми в Израел

Жалба до Върховния съд настоява за ясни регулации при банковото обслужване на новодошлите след санкциите срещу Русия

Имигранти от Русия и Украйна срещат банкови проблеми в Израел
Снимка © БТА

Изключването на Русия от международната банковата комуникационна мрежа SWIFT води до сериозни затруднения за хиляди имигранти от Русия, Украйна и Беларус, пристигнали в Израел. Те срещат проблеми при достъпа до банкови услуги и извършването на парични преводи, което ги провокира да подадат жалба до Върховния съд на Израел с искане за регулаторни промени, съобщава израелската новинарска агенция ТПС.

Затруднено обслужване на имигрантите в израелските банки

Имигрантите от Русия, Украйна и Беларус изпитват значителни трудности при опитите си да прехвърлят законните си спестявания и заплати в Израел. Според София Туполев, ръководител на Асоциацията за икономическа интеграция, около половината от новопристигналите съобщават за сериозни пречки въпреки наличието на всички необходими документи.

В периода 2022-2024 г. Израел е приел между 80 000 и 100 000 нови имигранти от Русия и Украйна. Анкета, проведена сред тях от асоциацията, показва че над 50% са им били отказани банкови услуги, а 70% от подалите сигнали споделят, че проблемите им са останали нерешени или частично разрешени.

Жалбата, подадена до Върховния съд, настоява Банката на Израел да издаде ясни и последователни насоки, които да регламентират прилагането на международните санкции от страна на израелските финансови институции. Това е реакция срещу наблюдаваните широко разпространени затруднения при откриване на банкови сметки и извършване на международни парични преводи от страна на нови имигранти.

Причини за проблемите и изисквания към регулаторите

След започването на войната в Украйна през февруари 2022 г., западните държави наложиха тежки санкции на руската финансова система, включително изключването на големи руски банки от системата SWIFT, която осигурява обмен на финансови съобщения между банките в световен мащаб. Подобни санкции засягат и банковите системи на Иран, Северна Корея, Беларус, Сирия и Венецуела.

Въпреки това, експерти посочват, че причините за трудностите не са само санкциите. Основен проблем е непоследователното отношение на израелските банки и тяхната неспособност да осигурят балансиран подход между спазването на правилата и правата на новите граждани.

Одед Форер, бивш председател на Комисията по имиграция и абсорбция, коментира: „Проблемът е в отношението на израелските банки към риска на нулевата толерантност. При споменаването на думата 'Русия' банките често отказват обслужване. Много новопристигнали не успяват да открият банкова сметка, а още повече имат трудности при превод на пари.“

От своя страна, говорител на Централната банка на Израел посочи, че институцията не може да коментира случаят, понеже жалбата е в процес на разглеждане от Върховния съд. Първоначално насроченото съдебно изслушване е отложено.

Гласове на засегнатите и необходимостта от промени

Елина Мангасарян, международен експерт по правни технологии, която е имигрирала в Израел през 2022 г., сподели предизвикателствата, с които се е сблъскала: „Като човек, запознат с международните банкови системи, се чувствах като обущар без обувки. Срещах постоянни пречки, които едва ли можех да разреша, или решаването им изискваше прекалено много време и усилия.“

Форер и Мангасарян апелират Централната банка на Израел да изработи и публикува ясни указания относно обслужването на имигранти от страни, засегнати от международни санкции, което би улеснило банковата интеграция и би способствало за модернизацията на финансовата система.

София Туполев подчертава, че проблемът има сериозни последици за страната: „Израел губи не само средства, но и ценни професионалисти. Израелските банки трябва да подхождат към тази ситуация професионално и отговорно.“

Път към по-добро обслужване на имигрантите

Настоящите събития излагат на показ нуждата от структурирано и последователно прилагане на международните санкции от страна на израелските финансови институции. Осигуряването на яснота в регулаторните изисквания би намалило административните бариери пред новите имигранти и би подсигурило техния плавен достъп до банкови услуги.

Решенията на Върховния съд и възможните законодателни промени ще бъдат следени отблизо от всички засегнати страни и ще окажат значително влияние върху бъдещето на имигрантската финансова интеграция в страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини