Илие Боложан предлага мерки за икономическа стабилизация в Румъния

Румънският премиер сравни икономическата ситуация с кризата от 2010 г. и предлага промяна в ДДС като част от трите пакета мерки

Илие Боложан предлага мерки за икономическа стабилизация в Румъния
Снимка © Andreea Alexandru, БТА

Румънският премиер Илие Боложан обяви план за въвеждане на нови данъци и такси с цел стабилизиране на икономическата ситуация в страната. На пресконференция, излъчвана на живо в Интернет, той направи сравнение между настоящата икономическа ситуация и тази от 2010 година, предупреждавайки за възможни сериозни последствия, ако не се предприемат мерки своевременно.

Икономическите уроци от 2010 г. и опасностите пред Румъния

„Тогава не бяха взети мерки навреме и това доведе до увеличение на ДДС от 19 на 24 процента и орязване на заплатите в публичния сектор с 25 на сто“, заяви премиерът Илие Боложан. Той подчерта, че настоящата ситуация не е много по-различна от тази в миналото и предупреди, че закъснението при вземането на решения може да доведе до сериозни икономически последствия.

Според премиера миналата година Румъния е имала най-големия бюджетен дефицит сред страните в Европейския съюз и втория най-голям за последните три десетилетия. Това поставя страната в уязвима позиция и ако се продължи в същия дух, няма да може да покрива основни разходи като заплати и пенсии.

Илие Боложан допълни, че липсата на финансова стабилност може да доведе до загуба на доверието на кредиторите и понижаване на рейтинга на Румъния до категория „боклук“ (junk), което би поставило страната в тежко икономическо положение, подобно на гръцката криза от 2010 г.

Планирани мерки за предотвратяване на криза

За да предотврати подобен сценарий, румънското правителство ще предложи три пакета от мерки тази година, които целят икономическа стабилизация и бюджетна дисциплина. Един от ключовите елементи в тези мерки е промяна в ставките на данък върху добавената стойност (ДДС).

Премиерът отбеляза, че възстановяването на ДДС с две ставки ще бъде част от новата политика – 11 и 21 процента. В момента стандартната ставка на ДДС в Румъния е 19 процента, като има и две намалени ставки от 9 и 5 процента.

Тази корекция цели да осигури по-добър баланс в приходите на държавата и да намали дефицита, без да се стига до опасни съкращения в публичния сектор или драстично вдигане на данъците.

Преодоляване на икономическите предизвикателства

Румънското правителство е поставило като приоритет избягването на гръцкия сценарий, който се характеризира с тежки икономически сътресения и сериозни социални последици. Николко по-рано премиерът подчерта, че задачата е сложна, но важна за бъдещето на страната и благосъстоянието на нейните граждани.

Предвижданите мерки ще бъдат представени през лятото, а правителството ще продължи да следи внимателно развитието на икономическата обстановка, за да предприема своевременни стъпки.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent