Гърция пое председателството на Съвета за сигурност на ООН от май 2025
Фокус върху морската сигурност, защитата на цивилни и регионални кризи като Украйна и Балканите

Гърция пое председателството на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (ООН) от 1 май 2025 г. Това ще предостави на страната възможност да утвърди ролята си на ключов дипломатически играч и мост между различни региони на света, съобщава гръцката агенция АНА-МПА, цитирана от БТА.
Главни приоритети на гръцкото председателство
Съгласно Устава на ООН, Съветът за сигурност носи основната отговорност за поддържане на международния мир и сигурност. По време на своя месец на председателство, Гърция ще се фокусира върху няколко ключови теми, които отразяват нейната външна политика, базирана на международното право и Хартата на ООН.
Сред водещите приоритети е морската сигурност, която попада в шестте приоритета на двугодишното гръцко членство в Съвета. На 20 май в Ню Йорк ще се проведе събитие на високо ниво, посветено именно на този аспект.
Допълнително важни теми включват защитата на цивилните лица по време на въоръжени конфликти, инициативата „Жени, мир и сигурност“, както и защитата на децата в такива конфликти. Войната в Украйна и кризата в Близкия изток също са централни точки в дневния ред на Съвета за сигурност през този период.
Геополитически акценти и регионални инициативи
Гърция ще постави особен акцент върху развиващата се ситуация в Западните Балкани, както и върху теми, свързани с Либия и Судан. Това е част от по-широката политическа визия на Атина, която подкрепя многостранната дипломация, колективната сигурност и мироопазващата роля на ООН.
В изявление на гръцкото външно министерство се посочва, че през периода на председателството страната ще се стреми да изгради дипломатически мост между Изтока и Запада, както и между Севера и Юга, основавайки се на принципите на международното право.
Подкрепа за многостранната дипломация
Според съобщението на външното министерство на Гърция, страната се ангажира активно да подкрепя ролята на ООН в осигуряването на стабилност в своя регион и по света. Акцентът върху колективната сигурност и мироопазващите мисии е част от стратегическата линия на гръцката външна политика.
Гръцкото председателство в Съвета за сигурност ще бъде използвано за засилване на дипломатическите усилия, които целят разрешаване на конфликти и укрепване на мира на глобално ниво.