Флорида става третият щат с забрана за добавяне на флуорид във водата
Губернаторът Рон Десантис подписа SB 700, подчертавайки значението на информираното съгласие при медикаментозно третиране

Флорида стана третият най-многолюден щат в САЩ, който забрани добавянето на флуорид в питейната вода, практика, широко използвана за подобряване на денталното здраве, но критикувана от правителството на бившия президент Доналд Тръмп. Забраната беше приета с подписа на губернатора Рон Десантис, който подчерта важността на информираното съгласие при медикаментозното третиране на населението.
Забрана на флуорирането във водата във Флорида и Юта
Вчера губернаторът на Флорида, републиканецът Рон Десантис, подписа закона Ес Би 700 (SB 700), който сред другите разпоредби забранява на местните власти в щата да добавят флуорид във водата. „Информираното съгласие, а не насилственото медикаментозно лечение, е пътят, по който трябва да се върви в щата Флорида“, написа той в социалната мрежа „Екс“.
През март 2024 г. щат Юта беше първият в САЩ, който забрани флуорирането на питейната вода. Там населението е около 3,5 милиона души, което е значително по-малко в сравнение с 23,4-те милиона жители на Флорида.
По време на реч, предавана от американски медии, Десантис заяви: „Използването на флуорид за зъбите е добре, но добавянето му в питейната вода е на практика принудително лечение.“
Исторически контекст и спорове около флуорирането
Флуорирането на питейната вода в САЩ е въведено през 1945 г. с цел борба с кариесите. Това доведе до значително намаляване на зъбния кариес при децата и загубата на зъби при възрастните. Американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията (ЦКПЗ) признават тази практика като един от най-успешните здравни политики на 20. век.
Въпреки това, критиците на флуорирането посочват възможни невротоксични ефекти. През 2024 г. Министерството на здравеопазването, по време на администрацията на Джо Байдън, заключи с „умерена степен на достоверност“, че високите нива на флуорид могат да бъдат свързани с по-нисък коефициент на интелигентност (IQ).
В проучване, публикувано през януари 2024 г. в научното списание „Джама Педиатрикс“ (JAMA Pediatrics), същите изследователи установяват „статистически значима връзка“ между излагането на флуориди и намаления коефициент на интелигентност при деца.
Обхват и бъдещи стъпки по отношение на флуорирането
Днес около две трети от населението на САЩ, което възлиза на близо 200 милиона души, получава флуорирана питейна вода. Правителството на Доналд Тръмп изрази готовност да намали приема на флуориди сред населението, което беше критикувано от министъра на здравеопазването Робърт Кенеди-младши.
Във вторник това правителство обяви началото на изтегляне от пазара на флуоридни добавки, които до този момент са били предписвани на деца.
Дебатът за флуорирането – между общественото здраве и личната свобода
Забраната за добавяне на флуорид във водата във Флорида и Юта поставя общественото здраве на кръстопът между доказаните ползи върху денталното здраве и нарастващите опасения за нежелани ефекти върху нервната система и интелигентността. Привържениците на забраните аргументират, че информираното съгласие е най-важно, докато поддръжниците на флуорирането продължават да подкрепят тази мярка като безопасна и ефективна за профилактика на зъбни заболявания.