Еманюел Макрон и европейски лидери посетиха Киев за подкрепа на Украйна
Първото съвместно посещение на френския, германския, британския и полския премиер подчертава призива за 30-дневно прекратяване на огъня

Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц и премиерите на Великобритания и Полша – Киър Стармър и Доналд Туск – ще посетят Киев днес, за да демонстрират твърда подкрепа към Украйна и да повторят призива на САЩ за пълно и безусловно прекратяване на огъня за 30 дни, предаде Франс прес.
Историческо сътрудничество в Киев
Посещението на четиримата европейски лидери в украинската столица е първото им съвместно посещение в Украйна. Това се случва на фона на засилени международни усилия за подкрепа на страната след демонстрацията на сила, проведена от руския президент Владимир Путин в Москва, където вчера бяха посрещнати около двадесет чуждестранни държавни ръководители, сред които и китайският президент Си Цзинпин.
В своя съвместен манифест лидерите от Франция, Германия, Великобритания и Полша заявиха: „Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна. Ще засилим натиска си над руската военна машина, докато Русия не се съгласи на трайно спиране на огъня.”
Контекст и съпътстващи събития
Посещението има особена символика и се провежда само четири дни след избирането на Фридрих Мерц за канцлер на Германия, който вече посети Париж и Варшава в първите дни след встъпването си в длъжност.
По време на визитата в Киев четиримата лидери, заедно с украинския президент Володимир Зеленски, ще участват в онлайн среща с останалите държавни ръководители от т.нар. „Коалиция на желаещите“.
Основната тема на срещата ще бъде представянето на напредъка при създаването на коалиция, която да обедини въздушни, сухопътни и морски сили с цел да окаже съдействие за възстановяването на украинските въоръжени сили.
Подкрепа за бъдещ мир и стабилност
В декларацията, подписана от европейските лидери, се посочва, че обединението на силите цели не само укрепване на отбраната на Украйна, но и изграждане на доверие за бъдещия мир и стабилност след евентуално мирно споразумение.
Тази инициатива отразява стремежа да се поддържа международен натиск за прекратяване на въоръжения конфликт и да се осигури дългосрочна и устойчиво мирна ситуация в региона.