Еманюел Макрон алармира за външна намеса в изборите в Румъния и Европа
Френският президент подчерта заплахите от влияние на Русия и призова за засилени мерки за защита на демокрацията в Европа

Френският президент Еманюел Макрон отправи остра критика към външните намеси в изборния процес в Европа, като посочи, че подобна дейност застрашава демократичната цялост на континента. Той конкретно акцентира върху ситуацията в Румъния, където предстои решаващ балотаж на президентските избори.
Призив за защита на изборите и демокрацията
На срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПК) в Тирана, Еманюел Макрон подчерта сериозността на заплахите срещу изборните системи в Европа. „Виждаме много ясно чрез нашите избори, Румъния го преживява в момента, Молдова го преживя съвсем наскоро, че има заплахи, които подкопават целостта на нашите демокрации, които подкопават тяхната устойчивост“, каза френският държавен глава.
Макрон припомни, че тези намеси включват не само изборните манипулации, но и постоянната чуждестранна намеса в информационния поток, която влияе върху общественото мнение в Европа. „Подложени сме на манипулации по време на избори, но също така и на чуждестранна намеса в информацията почти през цялото време. А това е нещо, което подкопава демократичната сигурност на нашата Европа“, добави той.
Конкретни примери за изборна намеса в Европа
Макрон посочи Румъния като една от страните, които в момента са подложени на подобни вмешателства. Кандидатът на крайната десница Джордже Симионе е фаворит на втория тур на президентските избори, които ще се състоят в неделя. Първият тур на 24 ноември 2024 г. беше отменен поради съмнения за руска намеса в полза на другия кандидат от крайната десница, Калин Джорджеску, който е известен с критиките си към Европейския съюз и НАТО.
Макрон спомена и Молдова, където всяка изборна кампания се характеризира с опити за влияние от Русия. „Молдова е жертва на руска намеса всеки ден. Настоящите избори също са, както знаем много добре, обект на такава намеса“, заяви той.
Освен това той даде пример с Полша, където уебсайтовете на партията на премиера Доналд Туск останаха извън строя заради кибератака, случила се два дни преди първия тур на президентските избори в страната.
Необходимите мерки за защита на демокрацията
За да противодейства на тези заплахи, Макрон призова европейските лидери да предприемат конкретни стъпки. Сред тях са по-ефективна защита на критичните инфраструктури срещу кибератаки, засилване на регулаторните инструменти за контрол над незаконното съдържание в интернет и проследяване на финансовите потоци, които подпомагат хибридните действия.
Френският президент предупреди, че ако тези мерки не бъдат взети сериозно, „особено Русия ще продължи да дестабилизира общественото ни мнение“.