Австрийците приемат папата главно като морален водач, не политик
Проучване на "Галъп" и Катпрес показва силна подкрепа за духовната и културна роля на Римокатолическата църква в Австрия

Австрийските граждани виждат папата главно като морален водач, а не като политическа личност, показва проучване на института „Галъп“ и агенция Катпрес, цитирано от австрийската агенция АПА. Според анкетата голяма част от участниците оценяват ролята на папата по-скоро в духовен и символичен аспект, а не в политически план.
Морална и символична стойност на папата
Анкетата, включваща 1000 души на възраст над 16 години, разкрива, че 62% считат, че папата има слабо влияние на международната сцена. В същото време 71% възприемат водача на Римокатолическата църква като „символ за универсални ценности като свобода, човешко достойнство и солидарност“.
Въпросът за реформите в Църквата предизвиква разнопосочни мнения сред австрийците. 45% биха желали новият папа Лъв XIV да въведе промени и да я модернизира. Други 34% подкрепят умерен подход, търсещ баланс между традициите и съвременността. Само 9% предпочитат запазване на традиционните структури във Ватикана.
Интересно е, че най-силна подкрепа за реформите изразяват бивши католици и хора, склонни да се откажат от Църквата. Въпреки това, официалните католически празници остават широко одобрени – 80% са против тяхното премахване, без значение от вероизповеданието си.
Обществено отношение към Църквата в Австрия
Макар само около 34% от анкетираните да биха забелязали липсата на неделните меси, Църквата продължава да се радва на стабилна подкрепа сред населението. 61% изразяват положително или неутрално отношение към нея, а 59% смятат, че не могат да си представят Австрия без Католическата църква.
Приносът на Църквата в опазването на историческите и културни ценности се оценява високо – съответно от 83% и 81% от анкетираните. Три четвърти от хората подчертават значимата ѝ роля в формирането на националната история и идентичност.
Освен това, 75% виждат Църквата като важен поддръжник на нуждаещите се, а 72% признават значението ѝ в трудните житейски моменти. За 61% е важен и нейният ангажимент към социалната справедливост.
По-малък обществен интерес към изборите на папа
Проучването показва, че вниманието към конклава, на който е избран новият папа, е сравнително ниско. Само 36% са следили събитието с интерес, докато 63% са били незаинтересовани. Това подчертава деликатния баланс между духовната роля на Църквата и увлечението на обществото към нейния политически аспект.
Папата като символ на ценности и институция с културна значимост
Общото впечатление от изследването е, че обществото в Австрия поддържа Църквата като институт с дълбоки исторически и социални корени. Папата остава преди всичко морален авторитет, символизиращ важни човешки и духовни ценности, докато Църквата съхранява националната култура и традиции, подкрепяйки нуждаещите се и отразявайки историческата идентичност на страната.