Али Ларайед получи 34 години затвор за подкрепа на джихадисти
Бившият премиер на Тунис е осъден по обвинения за изпращане на бойци в Сирия

Бившият премиер на Тунис Али Ларайед бе осъден на 34 години затвор по обвинения, че е подпомагал изпращането на джихадисти в Сирия в последното десетилетие, съобщиха негови представители и съдебни източници.
Осъждане на висока политическа фигура
Али Ларайед, който заемаше поста министър-председател на Тунис между 2013 и 2014 година, е виден представител на ислямистката опозиционна партия „Ан Нахда“. Той е и основен опонент на президента Каис Сайед. Ларайед е задържан от 2022 г., а присъдата му от 34 години затвор е част от по-широк съдебен процес срещу група опозиционни лидери, бизнесмени и журналисти, които са получили присъди от 18 до 36 години по обвинения в заговор, съобщава тунизийската осведомителна агенция ТАП.
Критики и контекст на процеса
Правозащитни организации обръщат внимание на опасната ескалация в репресиите срещу политическата опозиция в Тунис през последните седмици, като окачествяват арестите и тежките присъди като част от кампания за потискане на критиците. Властите обаче отхвърлят тези обвинения и заявяват, че съдебната власт в страната е независима.
Партията „Ан Нахда“ категорично отхвърля връзки с тероризъм и описва случая като политически мотивиран ход, целящ да потисне опозицията. Тази оценка се възприема във връзка с действията на президента Каис Сайед от 2021 г., когато той увеличи своите правомощия, разпусна парламента и започна да управлява чрез укази, припомня агенция Ройтерс.
Исторически ретроспективи и обвинения
След революцията от 2011 година хиляди тунизийци се присъединиха към джихадистки групи в Сирия, Ирак и Либия, сред които „Ислямска държава“. Партия „Ан Нахда“ е обвинявана, че е позволявала и улеснявала тези заминавания по време на своето управление, но самата партия отрича тези твърдения и ги счита за политически инсинуации.
Политическа ситуация и динамика
Новата присъда на Али Ларайед идва в контекста на продължаващото напрежение между управляващите и опозиционни сили в Тунис. Случаят е отразяване на дълбоките политически разделения в страната, където властта и опозицията са в остър конфликт за бъдещето на демокрацията и правата на гражданите.