Албания отвори третия клъстер от преговорите за ЕС в Брюксел
Министър Игли Хасани води албанската делегация на Пета междуправителствена конференция, фокусирана върху осем ключови области

Албания официално отвори третия клъстер от преговорите за присъединяване към Европейския съюз по време на Пета междуправителствена конференция в Брюксел, съобщава вестник „Газета Експрес“. Това стана днес, когато албанската делегация беше водена от министъра за европейските въпроси и външните работи Игли Хасани.
Отваряне на третия клъстер от преговорите
Третият клъстер в преговорите съдържа осем основни области, които Албания трябва да адресира за успех в процеса на присъединяване към ЕС. Според „Газета Експрес“, цитиран от БТА, тези области включват дигитална и медийна трансформация, таксация, икономическа и монетарна политика, социална политика и заетост, предприятия и индустриална политика, наука и изследователска дейност, образование и култура, както и митнически въпроси.
Тези сектори са ключови за укрепване на структурите в Албания и за пълно интегриране в общия пазар и стандарти на Европейския съюз.
Контекст на преговорния процес
Албания подаде своята кандидатура за членство в Европейския съюз през април 2009 г., но получи официален статус на страна-кандидат едва през юни 2014 г. Първата междуправителствена конференция между ЕС и Албания се състоя през юли 2022 г., с което бе поставено началото на официалния преговорен процес.
Оттогава досега всяка стъпка напред в преговорите е важен знак за напредък на Албания по пътя към пълноправно членство. Отварянето на третия клъстер показва, че страната продължава да изпълнява препоръките и критериите на ЕС.
Следващи стъпки в преговорите
Продължаването на преговорите ще изисква от Албания да адаптира своите политики и законодателство в посочените осем области. Това включва развитие на цифровите технологии, реформи в данъчната система, задълбочаване на социалната политика, както и модернизация на образованието и научните изследвания.
Министър Игли Хасани изрази увереност, че страната ще продължи напред с темпото, необходим за успешното присъединяване към ЕС, подчертавайки значението на сътрудничеството и диалога с институциите на Евросъюза.