Българската федерация по борба разкри нарушения с държавни средства към 2024 г.
Федерацията сигнализира за неправомерно усвояване от клубове, свързани с Гриша и Данаил Ганчеви

Българската федерация по борба (БФБ) обвързва спортен клуб, свързан с Гриша и Данаил Ганчеви, с неправомерно усвояване на държавни средства, отпуснати от Министерството на младежта и спорта (ММС) в периода 2017-2024 г. Това се посочва в официално становище на настоящото ръководство на Федерацията във връзка с претенциите на спортен клуб по борба (СКБ) ЦСКА за използване на тренировъчната база „Диана“. Управителният съвет на БФБ планира да сигнализира ММС и съответните органи за неправомерните финансови практики, свързани с бившето ръководство на федерацията и клубове, контролирани от фамилията Ганчеви.
Финансови потоци и нарушения
Според данните от федерацията, за периода 2017-2024 г. държавата е предоставила над 27.4 милиона лева на БФБ, а спортните клубове – членове на федерацията, са получили финансови средства в размер на близо 9 милиона лева. Тези суми представляват директно финансиране от републиканския бюджет и не включват допълнителни ресурси по спортни училища, инфраструктура и друга подкрепа. В същото време, бившето ръководство на БФБ, ръководено от Христо Маринов, беше свързано с дарения на стойност 330 000 лева от фирми, свързани с Гриша Ганчев.
В становището на Федерацията се подчертава, че спортните федерации и клубове се финансират по различни програми – федерациите за олимпийска подготовка, а клубовете – по програми за развитие на клубовете. В тази рамка е незаконно препредаването на средства, предназначени за националните отбори, към клубовете.
Договори и използване на бази
БФБ е наемател на спортен комплекс „Диана“ чрез договор с Национална спортна база ЕАД (НСБ), който изрично забранява преотстъпването на имота на трети лица. Въпреки това, бившият председател на федерацията Христо Маринов е издал документ за ползване на залите в комплекса на СКБ ЦСКА, което е правно без основание. ЦСКА, управляван от Методи Пенев, е свързан с фамилията Ганчеви, което създава съмнения за конфликт на интереси. За последните пет години БФБ е изплатила около един милион лева за наем, поддръжка и консумативи на базата, която основно е ползвана безвъзмездно от ЦСКА.
Паралелно с това, ЦСКА е получавал държавно финансиране от над 300 000 лева от 2020 г. насам, след като кандидатства със сключен договор за наем, който Федерацията определя като „нищожен“. Това поставя под въпрос коректността на използването на държавни средства.
Подготвителни лагери и други финансови разходи
Още едно парче от финансовата мрежа включва сумата от над 1.2 милиона лева, преведена от БФБ на фирма, стопанисваща хотел „Олимп“ в Тетевен. Хотелът служи за подготвителни лагери на националните отбори. Фирмата е свързана с лица от близкото обкръжение на Ганчеви, а договори между тях и бившето ръководство на федерацията също са били подписвани.
Текущо състояние и бъдещи действия
Въпреки липсата на договор между БФБ и ЦСКА за ползване на базата „Диана“, федерацията гарантира, че около 60 ученици от Софийското училище „Ген. Владимир Стойчев“ ще продължат да използват залата до момента, в който ЦСКА осигури алтернативно спортно съоръжение. Подготвителните групи също остават на базата при отговорност на федерацията.
До момента не са предприети административни действия спрямо ЦСКА, но федерацията възнамерява да информира Министерството на младежта и спорта и компетентните институции за нарушенията и неправомерно изразходваните средства, съобщават от сегашното ръководство.