Забрана за брането на червен божур в местността Божур поляна край Търговище
РИОСВ предупреждава за глоби от 500 до 5000 лева за нарушители в защитена територия с площ 18,07 хектара

Брането на червен божур в защитената местност Божур поляна край Търговище е строго забранено, като физическите лица, нарушили забраната, могат да бъдат санкционирани с глоби от 500 до 5000 лева. Това съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Шумен в отговор на запитване на БТА.
Защитата на червения божур и законовите регулации
През месец май в околностите на Търговище цъфтят стотици червени божури, които често привличат туристи и берачи на цветята. Според информацията на еко-инспекцията, червеният божур расте в храсталаци, светли гори, на каменисти и тревисти места. Той е разпространен в няколко флористични района на България, сред които Дунавска равнина, Североизточна България, Предбалкан, Стара Планина, Знеполски район, Черноморско крайбрежие, Родопи и други.
Червеният божур е включен в приложение №4 на Закона за биологичното разнообразие и е защитен също от Закона за лечебните растения. Всяка година видът е част от заповед на министъра на околната среда и водите, която определя специален режим за опазването му. От РИОСВ обясниха, че събирането на растението е допускано само в рамките на определените количества за лични нужди, според Закона за лечебните растения. Например, за цветове е допустимо до 0,5 кг на ден, събирани от едно лице. При превишаване на тези количества, физическите лица могат да бъдат наказани с глоби от 100 до 1000 лева, а юридическите – с имуществени санкции от 200 до 2000 лева.
Опазване на защитената местност Божур поляна
В случай, че червен божур бъде берян в границите на защитена местност Божур поляна, наказанията са значително по-сурови. Там приетите разпоредби на Закона за защитените територии предвиждат глоби за физически лица от 500 до 5000 лева. Местността е обявена с заповед от 30 май 2006 г. на Министерството на околната среда и водите с цел опазване на находището на червен божур, лечебна иглика и други защитени растителни и животински видове.
Площта на Божур поляна е 18,07 хектара и се намира в държавни горски територии, които са част от Североизточното държавно предприятие, териториално поделение на Държавно горско стопанство – Търговище, в землищата на селата Вардун и Стража. Освен червения божур, в защитената местност могат да се открият още горска теменуга, кукуряк, глог и други видове растителност и дървета.
РИОСВ уточнява, че хижа „Младост“, популярна сред туристите в почивните дни, не попада в границите на защитената територия.
Други защитени видове божури в региона
Освен червения божур, в Североизточна България се среща и теснолистният божур, но няма сведения за негови находища в област Търговище. Този вид расте предимно на сухи тревисти и каменисти варовити терени. Теснолистният божур също е защитен и е включен в приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие. В Червената книга на България – том 1, той е класифициран като „застрашен“ вид.