Хасково отбеляза Деня на българската просвета и култура с традиционно шествие

На 24 май в Хасково се проведе празнично шествие и наградиха изявени учители и ученици

Хасково отбеляза Деня на българската просвета и култура с традиционно шествие
Снимка © Кореспондент на БТА в Хасково Николай Грудев

В Хасково беше отбелязан Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост с традиционно празнично шествие и церемония по награждаване на изявени учители и ученици на 24 май. Началото на празника беше поставено на централния площад „Свобода“, откъдето шествието премина през града до Културно-спортен комплекс „Спартак“.

Празничното шествие и учителският празник

Формирано от блокове ученици и възпитаници на детски градини, цветното шествие бе водено от мажоретки и духовия оркестър на общината и премина през централната градска част. В кулминацията на тържествата в „Спартак“ се състоя церемонията „Ученик и учител на годината“.

Кметът на община Хасково Станислав Дечев приветства събралите се с думите: „Радвам се, че тази традиция да преминем през града усмихнати, весели и горди става все по-жива и цветна. Нашето шествие е като българския език - жизнен, силен и красив.“

Отличени ученици и учители

В категорията за „Спорт“ беше отличен Кристиян Желев от Природоматематическата гимназия „Акад. Боян Петканчин“. За постижения в хуманитарната област наградата получи Виолета Пехливанова от Гимназията с преподаване на чужди езици „Проф. д-р Асен Златаров“. В природоматематическите науки беше оценен Никола Манолов от ПМГ, а в професионалното направление – Теодор Атанасов от Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“.

При учителите в начален и прогимназиален етап награда за отлично преподаване получи Росица Данчева, старши учител по български език и литература в Средно училище „Васил Левски“ в Хасково. За най-добър учител в гимназиалния курс бе отличена Недрет Касим – главен учител по професионално обучение в направление „Горско и ловно стопанство“ и преподавател по биология и химия в ПГДС „Цар Иван Асен II“. За изключителен принос в образованието бе номинирана Гергана Петрова, директор на Природоматематическата гимназия.

Историческо значение на 24 май в Хасково

На този ден се отбелязват и 155 години от първото документирано гражданско празнуване на равноапостолите Св. св. Кирил и Методий в Хасково. Както посочва историкът Милен Вълчев от Регионалния исторически музей, делото на Солунските братя е било почитано и преди 1870 година, но сведенията за тези чествания са ограничени.

Учителят Станчо Кадиев описва как по време на османското владичество празнуването се е провеждало при закрити врати, тъй като „гъркоманите са считали този ден за нехристиянски, еретически и дори безбожен“ и са настоявали пред османските власти за забрана.

След Освобождението на България през 1878 година отбелязването на делото на светите равноапостоли получава нов импулс. В годината на Съединението в Хасково се открива Начално училище „Св. св. Кирил и Методий“, чиито двор става център на тържествата за следващите 45 години, допълва историкът.

Празнично наследство и духовен уклад

Събитието в Хасково показва дълбоката връзка между образованието, националната култура и почитта към традициите. Организираното шествие и наградите отразяват вниманието към усилията на учителите и учениците – носители на знанието и духа на празника. Този ден продължава да бъде символ на българското културно наследство и стремеж към развитие на просветата.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent