Втори празник на шареното яйце и козунака в с. Горна Студена
Над 250 участници от Свищов, Полски Тръмбеш и Павликени се включиха в кулинарен конкурс

В село Горна Студена, община Свищов, за втори път се проведе празник, посветен на шареното яйце и домашно приготвения козунак. Събитието се организира в двора на Военно-исторически музей „Главна квартира на руската дунавска армия“ и привлече повече от 250 участници от общините Свищов, Полски Тръмбеш и Павликени, които взеха участие в кулинарен конкурс за най-добър козунак.
Инициативата и откриването на празника
Кметът на село Горна Студена, Пламен Иванов, откри празника със слова, подчертаващи целта на събитието – да събере настоящи и бивши жители, както и всички любители на самодейното изкуство. „Идеята на този празник от самото начало е да събира всички бивши и настоящи жители на с. Горна Студена и всички, които обичат самодейното изкуство в цялата му пъстрота от песни и танци“, заяви той.
Директорът на Дирекция „Култура и културно наследство“ към Община Свищов д-р Росен Маринов също поздрави инициативата на кмета: „Поздравявам кмета на селото, че е толкова инициативен, с толкова енергия и желание подготвя този празник и, провеждайки го за втора година, има желание да го наложи като традиция.“
Кулинарният конкурс и наградите
Над 250 участници се включиха в кулинарния конкурс за домашно приготвен козунак, а оценяването бе поверено на жури с членове д-р Росен Маринов, Нели Великова – старши експерт по култура в Община Свищов, и Мария Пеева – финансист в кметството на с. Алеково. Журито присъди множество награди в различни категории:
- Награда за най-голям козунак – Тодорка Иванчева от Горна Студена.
- За най-автентично приготвен козунак – Цветелина Павлова (с. Овча могила), Мариета Петрова и Йовита Дълбокова (с. Драгомирово).
- Най-екстравагантен козунак – Мариана Илиева и Милка Енева (с. Горна Студена).
- Най-автентично козуначено руло – Иванка Иванова (с. Алеково).
- Най-добри козуначени кифлички – Милка Алексиева (с. Горна Студена) и Искра Кирилова (с. Алеково).
- Най-добре оформена пита – Мариана Колева, Владка Методиева и Иванка Крачунова.
- Най-голямо яйце – Иванка Иванов (с. Алеково).
- Най-автентично боядисано яйце – Тодорка Иванчева (с. Горна Студена), Генка Кърчева (с. Караисен) и Виктория Димитрова (Павликени).
- Най-красиво изрисувано яйце – Даная Вачева (Павликени) и Маргарита Бошкова (с. Върбовка).
- Най-млад участник – Дани Маринова, 8 г., от с. Масларево.
- Най-възрастен участник – Марга Енчева, 90 г., от с. Караисен.
Фолклорна програма и традиции
Празникът бе допълнен от богата фолклорна програма с изпълнения на песни и танци от самодейни състави. Целта на събитието е да съхрани българските народни традиции, свързани с приготвянето на козунаци и боядисването на яйца. Организатори на проявата са Кметство Горна Студена и Народно читалище „Просвещение-1897“.
Празник, който обединява и съхранява културата
Второто издание на празника на шареното яйце и козунака в Горна Студена доказа своята значимост като място за среща на различни поколения и творци. С приобщаването на многобройни участници от няколко общини, традициите се предават и оживяват, а кулинарните умения се почитат и развиват. Инициативата има потенциала да се превърне в утвърдена традиция, която да обогатява културния живот на региона.