Враца отбеляза 24 май с традиционния "Парад на буквите" и тържествени прояви
Празникът включваше шествие с три големи знамена, слово на кмета Калин Каменов и църковен водосвет с апел за съхранение на българската писменост

Във Враца днес бе отбелязан 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета, култура и славянската книжовност, чрез традиционния „Парад на буквите“. Събитието включваше шествие с огромни знамена, носени от ученици и обществени личности, и множество тържествени прояви в центъра на града.
Тържествено шествие и празнична атмосфера
Парадът, воден от три 10-метрови знамена с букви от глаголицата, кирилицата и съвременната българска азбука, привлече вниманието на мнозина граждани, събрали се въпреки дъжда. Флаговете бяха носени от отличени ученици, преподаватели, културни дейци и спортисти от местни клубове. Колоната премина по централната пешеходна зона на Враца, а участниците бяха приветствани от стотици жители на града.
Сред присъстващите бе и българо-швейцарското семейство на Маринела Иванова и Бенджамин Гобале, дошли специално от Швейцария за празника. Маринела Иванова сподели пред БТА: „Само в България можем да създадем такава атмосфера за празниците. В другите държави съм живяла, но не се усеща такъв дух. 24 май за мен си остава най-българският празник, дал ново начало на нашата държава“.
Послания и слово на кмета Калин Каменов
В своето приветствие пред паметника на светите братя Кирил и Методий кметът на Враца Калин Каменов подчертa важността на българската писменост и образованието. Той заяви: „Всеки ден трябва да славим българското слово и писменост и да сме посланици на българщината, на вярата и на образованието. Защото без вяра трудно днес щяхме да бъдем свободни, горди и самостоятелни. Именно вярата е онази, която дава началото на образованието в нашата страна“.
Кметът добави още: „Колкото повече знаем, толкова по-силни ще бъдем, колкото повече вярваме, толкова по-единни ще бъдем. И когато си помагаме – ще бъдем силна и просперираща държава“. Каменов насърчи всички да бъдат „горди, вярващи и гладни за знание, за да може България да върви напред“ и завърши с пожелание за честит празник.
Църковен водосвет и апел за съхранение на словото
Врачанският митрополит Григорий отслужи водосвет в съслужие със свещеници от епархията. В своята реч той се обърна към научната общност, учителите и учениците с думите: „Пазете и преподавайте живо словото! Не забравяйте, че азбуката, на която пишем и говорим на своя майчин език, е дело благословено, с което просвещаваме Европа и чрез което мнозина човеци са достигнали до истинското познание на Христос Господ.“
Митрополит Григорий апелира да пазим свободата на словото и да го използваме отговорно, като съхраняваме делото на светите братя Кирил и Методий. Той подчерта, че на всички нас пада задачата България да продължи да бъде държава на духа и словото.
Награди и почит пред светите братя
Празникът във Враца приключи с традиционното поднасяне на венци и цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий. По-късно в Народно читалище „Развитие 1869“ бяха връчени наградите на отличените участници в 30-ото издание на ученическия конкурс „Емилия Александрова“.