В Кюстендил тържествено отбелязаха Деня на светите братя Кирил и Методий
Парад на книгата, официална церемония и награди за култура и образование почетоха празника на 24 май

Денят на светите братя Кирил и Методий, посветен на българската азбука, просветата, културата и славянската книжовност, бе тържествено отбелязан в Кюстендил с провеждането на шествие и официална церемония. В събитието, което премина под мотото „Парад на книгата“, взеха участие ученици, учители и представители на местните културни институти, а сред гостите бяха депутатите Христо Терзийски и Николай Златарски, кметът Огнян Атанасов и неговите заместници, както и представители на областната администрация и Кюстендилската духовна околия.
Парад на книгата и официална церемония
Под акомпанимента на Общинския духов оркестър празничното шествие започна от театъра в Кюстендил и продължи по булевард „България“ до централния площад „Велбъжд“. То завърши пред художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“, където се проведе официалната церемония.
Директорът на галерията, проф. Валентин Господинов, отбеляза, че днес галерията чества своята 66-та годишнина. Тя е учредена точно на този ден през 1959 г. и има особен статут – предназначена е основно да представя творчеството на един художник по специфичен начин, подчертаха служителите на културния институт.
Награди за култура и образование
По време на събитието пред галерията бе връчена и новоучредената общинска годишна награда „Култура“. Тя беше присъдена на Адела Харалампиева, преподавател по народно пеене и диригент на формация „Фолк-Арт“. За цялостен принос в сферата на изкуството наградата получи и Валентин Кенов – хореограф и ръководител на фолклорен ансамбъл „Пауталия“, както и председател на читалище „Пауталия 2008“ и организатор на Международния фолклорен фестивал „Сребърна пафта“.
Освен това бяха връчени общински награди в областта на образованието. Отличени бяха и носителите на признанието „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието и науката за професионални постижения в тази сфера.
Празник на просветата и културата в Кюстендил
Традиционното отбелязване на този важен за българската история ден събира в Кюстендил представители на различни обществени слоеве – от ученици и педагози до официални лица и дейци на културата. Чрез парада и церемониите се подчертава значението на буквите и образованието за националната идентичност и духовно развитие. Включването на изявени творци и културни институции разширява празничната атмосфера и утвърждава ролята на Кюстендил като център на културен живот.