Шестият фестивал на занаятите в Добрич събира 60 майстори до 25 май

Фестивалът обединява традиции и съвременни изкуства с конкурси и концерти, включително с участие на Калинка Вълчева

Шестият фестивал на занаятите в Добрич събира 60 майстори до 25 май
Снимка © Кореспондент на БТА в Добрич Михаела Димитрова

Шестото издание на Фестивала на занаятите и изкуствата в Добрич събира 60 майстори, занаятчии и производители от 30 населени места в страната, които представят своите изделия до 25 май. Пет училища от областта допълват събитието със свои дейности, свързани със занаятите.

Между традицията и съвремието: Фестивалът като среща на поколенията

„Смисълът на фестивала е, че миналото вдъхновява бъдещето“, заяви Пепа Рашева, председател на фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, която е организатор на събитието. Фестивалът представлява сцена за показ на традиционни и художествени занаяти, приложни и изобразителни изкуства, а културната програма включва разнообразни музикални изпълнения на училищни състави, певчески и танцови школи, както и на самодейни групи.

Част от съпътстващата програма е конкурсът „Млад творец“, в рамките на който се връчват наградите „Майсторски клас“ и „Приз на публиката“.

Специални гости и богата културна програма

Един от специалните гости е народната певица Калинка Вълчева, която представя своята биографична книга „Пътят ми към сцената“ и сборника „Песните на моята Добруджа и България“. В рамките на фестивала ще се състоят и концерти на формации, носещи нейното име:

  • детски фолклорен танцов ансамбъл „Калинка Вълчева“ от град Тервел,
  • пенсионерски клуб „Калинка Вълчева“ в град Добрич,
  • група за автентичен фолклор „Калинка Вълчева“ в село Кладенци.

Майстори и традиционни изделия на фестивала

Семейство Емилия и Николай Димитрови от Добрич представят богато разнообразие от традиционни облекла и ръчно изработени сувенири, включително везани ризи, блузи, рокли, кърпички, венчета за коса и бижута. Николай носеше тениска, украсена с шевица и древна прабългарска руна, символ на „Велик род“. Той подчертава, че тези български знаци са почти забравени, но носят особена енергия. „Някои автори смятат, че руните от Дунавска България са сходни с тези от Волжка България“, допълва той.

Ученици от специалност „Хранително-вкусова промишленост“ в средно училище „Никола Вапцаров“ в село Карапелит също участват, като показват собствена продукция като сапуни с етерични масла, билков шарлан, свещи, конфитюр, овче сирене и хляб.

Фестивалът – платформа за съхранение и развитие на занаятите

Фестивалът предоставя уникална възможност за съхранение и популяризиране на традициите и занаятите в България. Той обединява различни поколения и създава условия за споделяне на умения и културни ценности чрез разнообразни форми – от художествени изложби и конкурси до изпълнения на живо. Така събитието се превръща в мост между миналото и бъдещето на българското изкуство и занаяти.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent