Регионалният музей в Перник откри изложбата „Вяра и слово“ преди Европейската нощ на музеите

Изложбата представя над 70 експоната, включително средновековни артефакти и дърворезбован напрестолен кръст от XVI–XVII век

Снимка © БТА

Регионалният исторически музей в Перник откри изложбата „Вяра и слово“ в навечерието на „Европейска нощ на музеите“, която ще се състои утре. Експозицията е посветена на важни исторически събития – 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука.

Изложбата и нейните експонати

Според уредника Милена Карамфилова от отдел „История на България (XV - XIX век)“ в РИМ – Перник, изложбата включва разнообразни ценни артефакти, сред които икони от фонда на музея, старопечатни книги и други предмети. Повечето от тях произхождат от храмове и манастири в района на Пернишко. За някои от експонатите е установено точното им местоположение, докато за други то остава неизвестно.

Карамфилова уточни, че са включени и средновековни експонати. Особено значими сред тях са няколко кръста, намерени на Пернишката крепост. Най-ранният артефакт е съставен от фрагменти от стенописи, идващи от църквата „Св. Спас“, която вече не съществува и се намира в подножието на крепостта. Преди повече от двадесет години археологът Василка Паунова проучи три църкви, строени една върху друга; най-старата датира от VI век. Части от стенописите от тази църква, вероятно включващи растителни орнаменти, са показани на изложбата, което подчертава раннохристиянската епоха в региона.

Специални експонати и допълнителни детайли

Сред акцентите на изложбата е и дърворезбованият напрестолен кръст от края на XVI – началото на XVII век, който е от манастир в Света гора. Според уредника, това е един от малкото запазени екземпляри от този тип.

Общо изложбата представя повече от 70 експоната. Като част от нея посетителите могат да видят и няколко репродукции от цикъла картини „Глаголица“, създаден от пернишкия художник Нено Тодоров. Тези репродукции са дарение от съпругата на художника към музея преди няколко години.

Достъпност и продължителност на изложбата

„Вяра и слово“ ще бъде отворена за посетители до месец септември, давайки възможност на широката публика да се запознае с изключително ценни предмети от българското историческо и културно наследство, свързани с ранното християнство и създаването на българската писменост.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини