Протест в Пловдив след смъртта на дете при стоматологична интервенция
Семейството и граждани искат присъди и законови промени за по-добра защита на децата

Десетки хора излязоха на протест пред частна клиника в Пловдив, след като преди месец 6-годишно дете почина при стоматологична интервенция под пълна анестезия. Те настояват за ефективни присъди за отговорните медицински лица и законодателни промени, които да предотвратят подобни трагедии.
Протест и искания за правосъдие
Протестиращите изразиха възмущението си с викове „искаме съд“ и „убийци“, като се опитаха да влязат в болничното заведение. Въпреки това, те бяха спрени от полицаи, осигуряващи обществения ред пред клиниката. По време на протеста майката на починалото дете, Магдалена Райчева, отправи директни въпроси към медицинския персонал: „Искам медицинските сестри и зъболекарката да се покажат и да ни кажат какво му направиха и защо го държаха четири часа.“
Тя също попита защо в клиниката не разполагат с линейка, която да реагира бързо при такива критични ситуации. От своя страна бабата на Ангел подчерта, че детето не е имало алергии или хронични заболявания и е било здраво.
Безотговорност и нужда от законови промени
Протестиращите издигнаха плакати с надписи „Не беше инцидент, беше немарливост“ и обвиняват медицинския персонал в изключителна безотговорност и непрофесионално отношение към детето. Те настояват за законодателни промени, които включват:
- Задължително видеонаблюдение в операционните зали на частните и държавните болници.
- Провеждането на задължителни алергични проби на всички деца до 18 години преди интервенции.
Тези искания имат за цел да гарантират по-добра защита на малките пациенти и да се осигурят механизми за проследяване и отговорност при медицински грешки.
Големият обществен резонанс
Случаят с починалото дете в Пловдив предизвика широк обществен отзвук. Много хора изразяват подкрепа към семейството на Ангел и настояват за прозрачност и отговорност от страна на медицинските институции. Критиките са насочени и към недостатъците в системата за спешна помощ в частните клиники, които според протестиращите трябва да бъдат строго контролирани.
Това събитие подчертава необходимостта от преразглеждане на стандартите за безопасност и грижа при медицинските процедури, особено когато става въпрос за деца, за които рискът е по-висок и изисква допълнителна защита.