Приютът в Сандански поддържа 250 животни с бюджет от 299 хиляди лева

Приютът обслужва 54 населени места с проблеми като недостиг на средства и доброволци, докато общината започна кампания за регистрация на кучета

Снимка © БТА

Приютът за кучета в град Сандански, който обслужва 54 населени места в област Благоевград, поддържа около 250 животни и е единственият такъв в областта. Това съобщи за БТА доброволката Елена Лурие. Тя посочи, че през 2024 година са приети 60 нови кучета, като основни предизвикателства остават недостигът на средства и липсата на достатъчно доброволци.

Работата и предизвикателствата пред приюта

Елена Лурие поясни, че част от кучетата, които се кастрират, трябва да се върнат на мястото, откъдето са взети, но често остават в приюта. Често при тях постъпват болни животни, което налага ангажиране на ветеринар и допълнителни разходи за лечение.

По думите ѝ, основната причина за високия брой безстопанствени кучета е, че стопаните не кастрират своите домашни животни и изхвърлят новородените на улицата. "Затова е необходим стриктен контрол", добавя тя.

Доброволката подчертава, че сега е важно да бъде приета процедура за осиновяване на животните, която да гарантира, че новите стопани действително се грижат за кучетата адекватно. Имало случаи, в които кучета са държани в неподходящи условия или са хранени недостатъчно.

Подкрепа и финансиране

Елена Лурие информира, че в приюта работят двама души на трудов договор, а останалите са доброволци. Организират се усилия за осигуряване на средства чрез дарения. Тя отправи призив не просто за даряване на пари, а за закупуване на конкретни продукти за обезпаразитяване на животните. Допълнително, желаещите могат да помогнат с физически труд или да осиновят куче.

На редовното заседание на Общинския съвет размерът на бюджета за приюта беше увеличен с 80 хиляди лева и сега възлиза на 299 хиляди лева за годината.

Регистрация и контрол върху домашните кучета

В началото на април община Сандански стартира кампания за регистриране на домашни кучета. Собствениците са задължени да осигурят ветеринарен паспорт на животното, издаван от ветеринарен лекар, в който се отразяват ваксинациите и здравословното състояние. Също така задължително трябва да бъде поставен микрочип с уникален идентификационен номер във ветеринарна амбулатория.

Значимостта на контрола и активната подкрепа

Проблемът с безстопанствените кучета изисква комплексни мерки, които включват контрол, финансова стабилност на приюта, както и ангажираност на обществото. Ефективна регистрация и контрол на домашните животни, както и действия за ограничаване на разрастването на популацията чрез кастрация, са от ключово значение за подобряване на ситуацията.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини