Представяне на етнографската книга за женската носия на 9 април в Силистра
Книгата разкрива тайни за традиционното изкуство и особеностите на женската носия в Добруджа

На 9 април в Регионална библиотека "Партений Павлович" в Силистра ще се проведе официалното представяне на новата етнографска книга "Особености на традиционното изкуство в женската носия". Тя бе представена днес пред журналисти в Националния пресклуб на БТА от авторите - майстор-приложник Добринка Петрова, етнографа д-р Йордан Касабов и журналиста Йордан Георгиев.
Книгата, която комбинира теоретичен и практико-приложен характер, предлага на читателите интересен поглед върху изработката на различните части от женските носии. Авторите разкриват "тайни", които са били част от ежедневието на българките, по-специално на добруджанките, през последните поколения.
Съдържание и особености
В книгата е подробно обяснено как се създава месал (кърпа за глава) от фино домашно тъкано платно, както и как се правят шапка с гребен и булчинска шапка. Читателите ще научат за посланията, които се крият в обикновени битови инструменти като хурката за предене. Разделът "Прически, косичници, плитки" разкрива малкоизвестни факти за елементите от външния вид на българската жена.
Авторски поглед
Добринка Петрова, която повече от 10 години ръчно изработва елементи от народни носии, разказа, че забраждането и престилката са основните части от носията. Освен тях, тя може да включва риза, елек, фуста и чорапи. „Важни са и накитите. Момите традиционно имат по-малко накити, предимно мъниста, докато омъжените жени носят метални накити. Момите също така обикновено слагат китките си от лявата страна“, обясни тя.
Йордан Георгиев допълни, че традиционното облекло е съдържало скрити послания, които разкривали много за жената. „Всеки елемент от носията носи информация за възраст, социален статус, семейно положение и произход. То е давало сведения за образователен ценз, отношение към изкуството и дори за заможност“, каза Георгиев, подчертавайки важността на носиите в контекста на социалната динамика в миналото.
По традиция, първият екземпляр от книгата бе подарен на Регионална библиотека "Партений Павлович", където на 9 април ще се състои официалното представяне на произведението.