Община Брезник се справя с остра водна криза чрез нови проучвания
Ремонт и подмяна на водопроводи, проучват се шахтови кладенци като алтернатива

Общината в Брезник се сблъсква с остър проблем с безводието, потвърди кметът Васил Узунов в разговор с журналисти. Основните мерки за справяне със ситуацията включват ремонт на довеждащия водопровод от язовир „Красава“ към пречиствателната станция, но ниските валежи в района затрудняват пълненето на водоема.
Алтернативни водоизточници и проучвания
В отговор на водната криза са идентифицирани два шахтови кладенеца в махала Старо гърло, които исторически са захранвали стопанството в селото. Те в момента се проучват, като кореспонденцията с Басейнова дирекция продължава. Представители на дирекцията са извършили заснемане на коти, а общината подготвя проект за количествена и стойностна оценка на водния ресурс.
Кметът Узунов посочи, че предварителни прогнози за дебита на вода от кладенците не могат да бъдат дадени преди извършване на проучвателен сондаж, но се надява да осигурят поне пет литра в секунда. Тази вода ще бъде включена в потока на язовира чрез новата водопроводна тръба.
Режимно водоподаване и текущо състояние
Във връзка с режимното водоподаване, населените места Брезник и село Ноевци не използват вода от язовир „Красава“ през делничните дни. Водоснабдяването през тези периоди се осигурява основно чрез водопровода в Секирна, помпената станция и шахтовия кладенец в село Гърло. Водата от язовира се подава само през съботно-неделните дни.
Кметът уточни, че за около три седмици обемът на язовира се е увеличил с едва 4 000 кубика вода, което е еквивалентно на дневната консумация при нормални условия.
Подмяна на водопроводната инфраструктура
Довеждащият водопровод от Горна Секирна вече е изцяло подменен, като остава участък от два километра между разсадника преди село Режанци и Брезник, който е включен в инвестиционната програма на общината. Освен това, има изготвени проекти за цялостна подмяна на вътрешната водопроводна мрежа в селата Горна Секирна, Долна Секирна и Ноевци.