Петър Стойчев получи наградата „Ловешки меч“ на Деня на българската азбука
Актьорът от Драматичен театър "Борис Луканов" бе отличен за принос в културата на Ловеч на 24 май

Актьорът Петър Стойчев от Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч бе удостоен с персоналната награда „Ловешки меч“ по време на официална церемония в Младежкия дом. Отличието му бе връчено на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, както и на славянската книжовност.
Значимостта на наградата „Ловешки меч“
Наградата „Ловешки меч“ се връчва ежегодно за значими постижения в областта на културата. Целта й е да стимулира творческите изяви на личности в общината и да им осигури обществено признание за приноса им в културния живот на Ловеч. Петър Стойчев получи статуетката и грамота лично от кмета на града Страцимир Петков.
Актьорът прие отличието с чувство на голяма отговорност и подчерта, че го приема не само лично, а и като признание за своите родители и колеги. „Това е награда за всички, които по един или друг начин са свързани с Ловешкия театър – моят втори дом,“ каза той.
Петър Стойчев за значението на българската писменост и културата в Ловеч
Стойчев отбеляза историческата и културна значимост на Ловеч като град с огромни заслуги, включително като място, свързано с делото на Екзарх Йосиф и йеродякон Игнатий – Левски. Тук е създадена музиката на българския химн „Върви, народе възродени“.
Актьорът подчерта уникалната роля на българската азбука, книжнина и писменост в създаването на националната идентичност. „Благодарение на тях българинът се възроди като народ и нация,“ каза той, като посочи, че без писмеността нямаше да има нито Възраждане, нито Априлско въстание, нито Руско-турска освободителна война, нито Съединение на България, нито обявяване на независимостта. Петър Стойчев добави, че като човек с първа професия учител, се чувства особено отговорен за това наследство.
Подкрепата на публиката и значението на театъра в Ловеч
Той изрази благодарност към ловешката публика, която според него е изключително важна за съществуването на театъра като културен център. „Без нея сме като изгубени във времето,“ заяви Стойчев. Той подчерта, че даже в най-тежките години на реформите театърът е успял да запази своята актуалност, благодарение на подкрепата на зрителите.
Актьорът изрази надежда, че и в бъдеще Ловеч ще съхрани културната си същност, като носи и предава на следващите поколения подвизите на българските предци тази историческа памет.
Награда за принос в културното развитие на града
В рамките на същата церемония за принос в развитието на културата в Ловеч бе отличена и Цветомира Пеева – творец в Народно читалище „Бяла Анаста – 2016 г.“. Тя получи плакет „Св. св. Кирил и Методий“.