Откриха "Европейската нощ на музеите" в РИМ – Перник с богата културна програма
Събитието предложи изложби, танцови и песенни изпълнения и специална монетна находка от късноантичната епоха

С танцови и песенни изпълнения на възпитаници на Обединения детски комплекс бе открита Европейската нощ на музеите в Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Събитието се проведе на открито и привлече многобройни посетители, които имаха възможност да разгледат музея до полунощ.
Историческо събитие и културна програма
Директорът на РИМ – Перник, Милан Миланов, сподели, че денят е изключително важен за музейните служители, защото им дава възможност да представят съкровищата и наследството, които музеят съхранява. Той насърчи посетителите да разгледат както подземния минен музей, така и всички останали експозиционни зали.
„Народ без памет няма бъдеще, а музеят е институцията, която пази паметта ни,“ заяви Миланов във връзка със значението на музеите за обществото.
След концертната програма бяха връчени благодарствени грамоти на дарители, сред които етнолозите Цвета Бакарска и Цветана Манова, както и историците Симеон Мильов и проф. Румен Ваташки.
Изложби и акценти на събитието
Посетителите имаха възможност да разгледат множество временни и постоянни изложби, сред които:
- „Магията на Бусинската керамика“
- „Уникатите в уникална среда“
- „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
- „Некрополът над село Врабча“
- „Пришълец от палеогена“
- „Сърцето на България“
- „Вяра и слово“
Последната изложба – „Вяра и слово“, бе открита на събитието и показва над 70 експоната, включително икони и старопечатни книги. Тя е посветена на 1160-годишнината от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука, подчертавайки дългата историческа и духовна традиция на страната.
Специален акцент: една изложба – един експонат
Тази вечер Регионалният исторически музей представи и традиционната изложба „Един експонат – една изложба“. Основният акцент в нея е ценна колективна монетна находка от късноантичната епоха (395–401 г.), открита през миналата година в землището на радомирското село Владимир.
Събитието в РИМ – Перник предложи на жителите и гостите на града възможността да се докоснат до богатото културно наследство на региона и да се запознаят с различни аспекти на историческото развитие, запазено в музея.