Община Пловдив предлага нова такса за разрешително за строеж от септември
Таксата за еднофамилни жилищни сгради ще бъде 7 лева на кв. метър, средствата ще подкрепят социална инфраструктура

Община Пловдив предлага увеличение на таксата за издаване на разрешително за строеж с 7 лева на квадратен метър. Това съобщи кметът на града Костадин Димитров на пресконференция, като подчерта, че предложението ще бъде разгледано на предстоящата сесия на Общинския съвет тази седмица.
Повишение на цените за строителни разрешителни
Увеличението предвижда цена от 7 лева на квадратен метър за издаване на разрешително за строеж при еднофамилните жилищни сгради. Общината първоначално обмисляше таксата да бъде 1,5% от проектно-строителната стойност, както е практиката в Бургас, но се отказа от тази идея поради опасения от спекулации и различия в мненията, обясни кметът Димитров.
„Срещнахме разногласия и притеснения относно възможна спекулация със самата цена, затова решихме да предложим фиксирана сума“, заяви той.
Как ще се използват допълнителните средства?
Според предложението, допълнителните приходи от увеличените такси ще бъдат преразпределени към районните кметства. Целта е парите да се вложат в социална инфраструктура като детски площадки, паркове и улици, намиращи се в близост до новото строителство, за да се подобри качеството на живот в кварталите.
Кметът посочи и идеята за участие на бизнес средата в управлението на тези средства. „Предложили сме към сдружението „Бизнесът на Пловдив“ да вземат пряко участие в контрола и разходването, за да бъдем сигурни за къде отиват парите“, заяви Димитров.
Планирани срокове и възможности за инвеститорите
Възможното повишение на таксите се предвижда да влезе в сила от септември, като официалното решение ще бъде взето на тази седмица сесия на Общинския съвет.
Кметът подчерта, че често инвеститорите сами изграждат инфраструктурата около строящите се сгради. По думите му, ако бъде създаден нормативен ред, съответните инвестиции могат да се приспадат от таксите. „В момента няма нормативна форма, която да регулира това и да го фиксира официално, но сме готови да предприемем мерки, когато такъв механизъм бъде въведен“, добави той.
Подобряване на градската инфраструктура чрез местни инициативи
Предложената промяна цели не само да обнови инфраструктурата около нови жилищни сгради, но и да ангажира местната общност и бизнеса в процеса на развитие на града. Чрез делегирането на средства към районните кметства и активното участие на бизнес средата, Община Пловдив се стреми към по-ефективно и прозрачно управление на приходите от строителството.