Бояна Илиева и Радина Росенова представиха магията на българската шевица
Двете потомки на Георги Бенковски подкрепят българската култура чрез фондация РОД / GENUS

Бояна Илиева и Радина Росенова, потомки на българския революционер Георги Бенковски, представиха темата „Да се докоснем заедно до магията на шевицата, на словото и на рода“ по време на фестивала на килима в Чипровци. Двете жени, майка и дъщеря, са основателки на фондация РОД / GENUS, която се занимава с разчитане и популяризиране на древни български символи и шевици чрез различни форми на дизайн.
Мисия и послание за българската култура
Бояна Илиева и Радина Росенова споделиха своя дълбок патриотизъм и връзка с българските корени, въпреки че са живели много години извън страната. Тяхната основна задача е да предадат знание за значението и силата на българската шевица, словото и рода. Всяка шевица, според тях, носи послание, което е своеобразен космически език.
Двете жени изтъкнаха богатството на българските багри и тяхната символика. Те изразиха желанието си във всеки град и училище да има изрисувани шевици, които да напомнят на хората за техните корени и културно наследство.
Древните символи в бита и изкуството на българите
Илиева и Росенова обясниха, че чрез везбата на шевици по дрехите, в златните пендари на носиите и в ежедневието, българите са вплитали мисли за защита и различни символи, свързани с живота им. Тези символи са първоначално наносени върху глинени съдове, по-късно върху хляба и чрез татуировки, а накрая са намерили място в тъкането и шиенето на дрехи.
Сред разказаните символи са канатицата, която олицетворява рода, както и елбетицата като знак за защита. Фондация РОД / GENUS популяризира разпространението на тези символи в най-различни форми по света.
Признания и социални инициативи
Бояна Илиева и Радина Росенова са носителки на наградата „Афродита“ за специален принос към културата и изкуството на остров Кипър. Те са отличавани и в други страни като Дубай, Белгия и Швейцария. Сред постиженията им са създаването на най-дългата ръчно изрисувана шевица – 24 метра с площ 36 кв. м, както и реализирането на „Градините на светлината“, „Алея на българската шевица“ в Пловдив и „Градините на света“ в Пазарджик.
В навечерието на 2025 година двете жени бяха удостоени с награда за най-добър бранд в България. Един от социалните им проекти носи името „Да откриеш семейство за Коледа“ и цели да събира деца и възрастни от социални домове не само на празниците, но и през цялата година.
Радина Росенова е автор на картинната колекция „Род“, включваща 28 картини с български шевици, а Бояна Илиева е написала книгата „Жажда“, илюстрирана от Радина.
Българската шевица като културен код
Дейността на Бояна Илиева и Радина Росенова чрез фондация РОД / GENUS продължава да привлича внимание към богатството на българските традиции и символи. Съхраняването, разчитането и разпространението на шевиците носят със себе си послание за идентичност и приемственост, което те с уважение предават на поколенията.