НХА стартира проект за трансформация на Графичната база в Бургас
Целта е създаването на културно-образователен център с музей в Морската градина

Филиалът на Националната художествена академия (НХА) в Бургас стартира проекта за ремонт и трансформация на Графичната база в Морската градина в "Културно-образователен център с музей". Това обяви екипът на академията.
Проектът включва цялостен ремонт на сградата, който ще обхване подмяна на покрива, обновяване на канализацията, ремонт на електрозахранването и поставяне на хидроизолация. Освен това ще бъдат обособени различни функционални помещения, които ще отговорят на нуждите на студентите, преподавателите и кандидат-студентите в НХА, както и на членовете на Дружеството на художниците в Бургас.
Целите на новия център
Новият културно-образователен център ще привлича както български, така и чуждестранни автори и ще служи като пространство за реализация на образователни и художествени проекти и дейности. Проектът на НХА - филиал Бургас е разработен в партньорство с Областна дирекция „Култура и туризъм“ в турския град Одрин. Финансирането е осигурено от програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ България - Турция.
Исторически контекст на графичната база
В началото на януари, в интервю за БТА, директорът на филиала проф. Светозар Бенчев подчерта, че изграждането на новия съвременен център за изкуство е сред приоритетите му. Проектът за реконструкция на графичната база в Бургас е изготвен в края на октомври миналата година. От общинската администрация уточниха, че сградата ще се трансформира в Младежки център на изкуствата към НХА в партньорство с местното Дружество на художниците.
Последният ремонт на сградата е извършен преди 12 години с финансиране от Оперативна програма “Регионално развитие“. През 2013 година общинските съветници в Бургас одобриха предложението базата да носи името на художника Тодор Атанасов, който е председател на Дружеството на бургаските художници при основаването на Графична база – Бургас през 1982 година. През годините в нея са отпечатани десетки хиляди офорти, акватинти и литографии, според информация от туристическия портал на община Бургас.