Неда Антонова представя "Моят любовен август" на 15 май в Шумен
Романът обръща внимание на опитите за самоубийство сред децата и предизвиква обществен диалог в Регионална библиотека "Стилиян Чилингиров"

Неда Антонова ще представи новия си роман „Моят любовен август“ на 15 май в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Събитието се организира с цел да се обърне внимание на сериозен социален проблем, свързан с опитите за самоубийство сред децата в България.
Причини за написването на романа
Поводът за издаването на „Моят любовен август“ е тревожната статистика, според която ежедневно едно дете у нас прави опит за самоубийство, а 5% от тези случаи завършват със смърт. От шуменската библиотека подчертават, че чрез книгата се цели повишаване на обществената чувствителност към този проблем.
Творчеството и приноса на Неда Антонова
Неда Антонова е утвърден автор с богато творческо наследство, включващо множество стихосбирки, пиеси и над двадесет романа. Тя е автор и на есеистичната книга „Пепел от мислеща тръстика“. Основната част от прозата ѝ е свързана с българската история, като сред емблематичните ѝ заглавия са:
- „Царица Елеонора Българска“
- „Баладата. Любовта на Ботев и Венета“
- „Съвършената. Преподобна Стойна неканоничната светица“
- „Първият след Бога. Любовта и смъртта на Васил Левски“
- „Безмълвие. Греховната младост на Паисий Хилендарски“
- „Елегия. Когато баща ти е цар“
С последните си два романа – „Плодовете зреят нощем“ и „Моят любовен август“ – Антонова създава своеобразен мост между историческото си творчество и съвременните проблеми на обществото.
Неда Антонова се радва на признание не само у нас, но и в чужбина. Тя е носител на редица литературни награди, сред които единствената жена с наградата „Златен меч“. Част от книгите ѝ са преведени на френски, руски, чешки и полски език.
Посланието на „Моят любовен август“
При представянето на романа в Плевен, авторката коментира: „Тази книга засяга въпроса защо младите хора вместо да направят друг избор, избират да напуснат живота. В човека е вложен страхът от смъртта, а тези деца се боят от живота“. Това изказване подчертава дълбокото социално значение на творбата и насочва вниманието към тежките емоционални преживявания сред младите.
Обществена значимост и културен контекст
Представянето на романа в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде важен културен и социален акцент в Шумен, като събитието цели не само да запознае читателите с творчеството на Неда Антонова, но и да стимулира диалог за превенцията на самоубийствата сред младежите. Книгата може да служи като платформа за обсъждане на чувствителни теми и предлага авторски поглед върху житейските предизвикателства с надеждата за промяна.