Над 120 мотористи участват в мотошествието в Драгоданово на 7 май

Петнадесетото издание на празника на мотоциклетиста е ключово събитие с подкрепа от читалище „Изгрев 1928“

Снимка © БТА

Над 120 участници от цялата страна ще се включат в традиционното мотошествие на 7 май в село Драгоданово, община Сливен. Събитието отбелязва празника на мотоциклетиста и ще се проведе за 15-и пореден път, съобщи секретарят на Народно читалище „Изгрев 1928“ Марияна Стоянова.

Петнадесети празник на мотора в Драгоданово

Празникът на мотоциклетиста в Драгоданово е обичано национално събитие, което привлича мотористи от различни части на България. Тази година в шествието ще участват над 120 мотористи, които ще се съберат в селото, за да честват своя празник. Според Марияна Стоянова, която е секретар-библиотекар в читалището от 2009 г., това е едно от „много шумните“ и успешни събития, които се организират с голямо желание и усърдие.

Ролята на читалището в живота на селото

Народно читалище „Изгрев 1928“ е ключов културен център за село Драгоданово. Основано през 1928 г. от инициативни жители, начело с учителя Георги Киримов, читалището е не просто библиотека, където могат да бъдат заети книги. То е място, където хората се срещат, споделят и правят културни събития. „Читалището е мястото, където хората идват не само, за да заемат книга, а и за да споделят, да попитат, дори просто да кажат „Добър ден““, обяснява Стоянова.

Днес в читалището има библиотека с над 6000 тома, компютърна зала с детски отдел, киносалон и изложбена зала. Освен това, то поддържа активна културна програма, включваща срещи с автори, представяния на книги и литературни четения. Марияна Стоянова подчертава, че за обновяване на библиотечния фонд се използват собствени средства, дарения и проекти към Министерството на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“.

Културна памет и доброволчество

Значимо постижение на читалището е музейната експозиция „Имало едно време…“, представяща експонати, предоставени от жителите на селото. Някои от тези предмети са на повече от 100 години и разказват истории от миналото, събирани в продължение на около десетилетие. Това място служи както за възрастните, за да си спомнят, така и за младите, за да научават за своето наследство.

Марияна Стоянова също така тъче килими на стан в читалището и заедно с децата изработва къщички за птици и табелки за опазване на природата. В църквата в селото всички икони са дарение от местните, което отразява общностната сплотеност и вяра.

Общност и бъдеще

Селото Драгоданово има около 600 жители, с основен поминък животновъдство, растениевъдство и лозарство. Въпреки демографските предизвикателства и затварянето на училището, читалището продължава да бъде важен център за общността. Там се организират дейности за деца и младежи – летни занимания, празници и творчески работилници. Особено се разчита на младите хора, които се завръщат в селото през ваканциите.

Всички активности се извършват на доброволни начала, като читалището разчита на доброволци, дарители, участници и спонсори. „Мисля, че успяваме донякъде да привличаме хората в читалището“, споделя Стоянова. Тя изразява желание за разширяване и модернизиране на библиотеката и за организиране на повече събития с гости от различни сфери на културата и изкуството, стига да разполага с повече ресурси.

„Читалището винаги е било не само средище на знания, но и на духовност. Мечтая то да продължи да бъде дом за младите хора с идеи“, казва Марияна Стоянова, подчертавайки значението на институцията за бъдещето на общността.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини