"Момо" обединява общности чрез театър в Камерна опера – Благоевград
Театралната постановка с участието на социални потребители, студенти и ученици подчертава съпричастността и културния диалог в града

Постановката „Момо“ по Михаел Енде бе представена в Камерна опера – Благоевград, изиграна от потребители на социални услуги, заедно с актьори от Югозападния университет „Неофит Рилски“ и ученици от театрални школи. Спектакълът има за цел да подчертае значението на съпричастността и ролята на културата като свързващо звено между различни общности.
Съвместно творчество и визуална реализация
В спектакъла участваха както социални потребители, така и професионални актьори от Югозападния университет, както и млади таланти от местни театрални школи. Визуалната концепция на постановката беше дело на сценографа Георги Славков, който създаде подходяща атмосфера за представяне на историята.
Техническото изпълнение беше поверено на екип, съставен от Лъчезар Димов, Гергана Гошева и инж. Владимир Васев, които осигуриха гладкото протичане на спектакъла с помощта на светлинна и звукова техника.
Организация и партньорства
Проектът беше организиран от Община Благоевград и бюджетно звено „Комплекс за социални услуги“. Събитието се осъществи в партньорство с Общинско читалище „Н.Й. Вапцаров – 1866“, Регионален исторически музей – Благоевград и Камерна опера – Благоевград.
Организаторите съобщиха, че целта на постановката е не само да забавлява, но и да отправи силно послание за единство и подкрепа между различните социални групи чрез силата на театъра.
Театър като социален мост
„Момо“ е история, която насърчава съпричастието и показва как културата може да служи като мост между различни хора и общности. Чрез този спектакъл участниците демонстрираха значимостта на социалната интеграция и общуването чрез изкуството.
Представлението в Камерна опера – Благоевград е пример за успешна колаборация между институции и граждански групи, което допринася за обогатяване на културния живот и социалното сближаване на местната общност.