Мадлен Божилова представи кюстендилските носии на Европейската нощ на музеите във Враца
Специалната колекция "Пътуване във времето" и традициите на българския текстил оживяха пред около 600 посетители през Европейската нощ на музеите

Мадлен Божилова, единствената българка, която изработва традиционната кюстендилска сая по автентичен начин и е обявена за живо човешко съкровище от ЮНЕСКО, бе специален гост на събитията по повод Европейската нощ на музеите във Враца. Организирани от Регионалния исторически музей (РИМ) – Враца, проявите включваха представянето на нейната колекция „Пътуване във времето“.
Презентиране на традициите на живо
Мадлен Божилова излезе на сцената с ръчно изработена кюстендилска сватбена носия, олицетворяваща вековната българска традиция. „Колекцията отразява пътя на българския традиционен костюм от изчезването на майсторите до днешните дни. Тя преминава през различни модни етапи – от клоширани поли и сака до съвременно облекло. Всички материи са автентични – коприна, вълна и ръчно тъкани платове“, разказа Божилова пред БТА.
По думите ѝ, да бъде „живо човешко съкровище“ е огромна отговорност. „Почти винаги имам избодени пръсти, нямам телевизор вкъщи, работя непрекъснато, често без почивни дни през уикенда – това е истински тежък труд“, сподели майсторката.
Съхранение на изчезващи традиции
Животът на Божилова е посветен на усвояването на осемнадесет техники за изработка на кюстендилска сая. Тя дори е изследвала малък образец сърма в швейцарска лаборатория, която потвърди, че в тъканта има истинско злато и сребро. „Цялата ми носия съдържа истински благородни метали. Намерих седмо поколение майстор, който изработва нишки за облеклата, но за жалост този занаят у нас е почти загубен“, добави тя.
Признанието на ЮНЕСКО Божилова получава през 2021 година за опазване на застрашени занаяти. Тя е член на Световната асоциация на занаятите и представлява организацията в България. Завършила е Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил и пространствен дизайн“ и владее три езика.
Нощ на музеите във Враца – културно събитие с богата програма
Около 600 души посетиха РИМ – Враца в рамките на Европейската нощ на музеите, привлечени както от района на Враца, така и от Монтана и София. „Всяка година надграждаме инициативата, добавяме нови елементи като електронен звук, исторически възстановки, сред които „Средновековна военна реконструкция“ и театралната постановка „Огнесъздаденият Дионисий““, обясни директорът на музея Георги Ганецовски.
Събитията включваха дефилета с два модни показа на носии, сред които и колекцията на Мадлен Божилова. „Основната ни цел е да популяризираме устойчиво музеите, културното наследство, дарителството и събирането на исторически материали. Това са корените и историята, които трябва да съхраним“, подчерта Ганецовски.
Ангажираност на младите към културните корени
Диана Банкова, директор на СУ „Отец Паисий“ – Враца, сподели, че учениците от училището активно участват в дейностите на музея. „Партнираме с клуб „Наследство“ и отдел „Етнография“, където учениците възстановяват етнографски и археологически моменти от местната история. В Нощта на музеите децата представиха работилница за плъстене на вълна и танцово изпълнение на ритуала Калуш – стар обичай за гонене на злите сили и възстановяване на хармонията“, обясни тя.
В голямата зала беше подредена изложба от творби на абитуриенти от специалност „Рекламна графика“, които демонстрираха петгодишния си професионален опит.
Международният ден на музеите през 2025 г.
Денят на музеите се отбелязва всяка година на 18 май от 1978 г., като целта му е да повиши информираността за ролята на музеите като мостове за културен обмен и взаимно разбирателство. Темата за 2025 г. е „Бъдещето на музеите в бързо променящите се общности“, с фокус върху адаптацията на музеите към социалните, технологичните и екологични промени в света.