Ловеч отбеляза Европейския ден на парковете на 24 май
Светлана Петрова подчерта значението на зелените пространства като жизнена необходимост и разказа за природната и историческа стойност на парк „Стратеш“ и алея „Баш бунар“

На 24 май в Ловеч беше отбелязан Европейският ден на парковете с акцент върху значението на зелените пространства като жизнена необходимост, а не лукс. Това заяви Светлана Петрова, завеждащ отдел „Краезнание” в Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев” в Ловеч. Тя посочи, че градът разполага с богато природно и културно наследство, което трябва да бъде съхранено и развито, като пример за това са парк „Стратеш” и алеята „Баш бунар”.
Историческо и природно богатство на парк „Стратеш“
Парк „Стратеш“ е разположен на хълм със същото име, който исторически е бил важна стратегическа точка. На картите от 19 век хълмът е познат като „Велика планина” и „Рижата височина”. Оттук през Руско-турската война започват действията по освобождението на Ловеч, а през 1902 г. в памет на загиналите руски войници са поставени два паметника – Белият и Черният.
Паркът обхваща площ от около 1000 декара и е характерен с карстови склонове и скални масиви, които образуват естествени тераси над река Осъм. Част от територията е залесена още през 1905 година с първите борове в района. През 1926 г. започва системното оформяне на парка, включващо залесяване, терасиране и изграждане на алеи, беседки и ограда, с цел превръщането на хълма в удобна за отдих зелена зона.
През 1956 г. е изготвен нов проект за цялостното изграждане на парка от архитекти и инженери, финансиран от общината и жителите на Ловеч. Така са създадени туристически комплекс, летен театър, езеро, детска градина и други съоръжения. Освен естествената растителност, в парка са засадени и декоративни дървета и храсти, сред които люляк, който придава особено очарование през май месец. През 1977 г. е оформена Алеята на българо-руската дружба, а в източната му част функционира вторият по големина зоопарк в България.
Алея „Баш бунар“ – природен кът с история и съвременна популярност
Алеята „Баш бунар“ се простира по левия бряг на река Осъм в Ловеч и следва извивките й на разстояние около 2 км. Основните дървесни видове там са липа, бряст, дъб, както и върба и елша покрай реката. До края на 19 век в района е имало само неугледна пътечка, която води до извора, увековечен в народните песни.
Инициатор на облагородяването на алеята е лесничеят Никола Веденков, който в началото на 20 век организира първите залесявания на склоновете в района и създаването на алеята „Баш бунар“. През 30-те години алеята вече е била застлана с настилка и е имала построена чешма. След откриването на железопътната линия Ловеч – Троян през 1948 година алеята е модернизирана, засадени са допълнително дървета и храсти, както и е изграден плувен басейн и ресторант, които вече не съществуват.
През 1968 г. по мотиви от народната песен „Бяла Анаста“ е поставена фигурална композиция, а през 1973 г. в градинката до водноелектрическата централа е издигнат бюст-паметник на Никола Веденков, дело на скулпторката Евдокия Балджиева.
Значението на зелените пространства за Ловеч
Светлана Петрова отбеляза, че зелените площи в Ловеч не са просто места за отдих, а важна част от идентичността на града. Те съчетават природна красота и исторически паметници, предлагайки пространства за спорт, туризъм и разходки на жителите и гостите на града.
„Зелените пространства не са лукс, а жизнена необходимост – Ловеч има това богатство, въпросът е да го съхраним и развием“, каза Петрова, припомняйки, че 24 май е избран за Европейския ден на парковете, защото на тази дата през 1909 г. в Швеция са създадени първите национални паркове в Европа.