Изложбата "Майсторлък за бъдещето" гостува във Варна до 15 септември

Проектът съхранява габровските занаяти с филми и авторски творби в Етнографския музей във Варна

Снимка © БТА

Изложбата „Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения“ от Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ е подредена в Етнографския музей във Варна. Тя гостува в черноморския град по повод Нощта на музеите и галериите и отбелязва 165-годишнината на Габрово.

Проект за съхранение на занаятите в условия на пандемия

Главният уредник в отдел „Занаяти“ в музея „Етър“ Росица Бинева обясни, че изложбата представя резултатите от специален проект, реализиран по време на КОВИД-19, когато музейният комплекс бе затворен за посетители. Целта на инициативата е била да се запазят занаятите чрез дигитални и физически форми и да се осигури популяризация на традиционните занаяти.

Проектът е иницииран от Община Габрово и е подкрепен финансово от Министерството на културата. В рамките му са заснети 18 документални филма, посветени на майсторите и техните занаяти в музея „Етър“. Във всеки филм майсторите изработват традиционен артикул и разказват подробно за работата си, използваните материали и характерните особености на занаята. Според Росица Бинева тези филми представляват съхранение на нематериалното културно наследство чрез личния разказ на занаятчиите и могат да бъдат полезни както за широката публика, така и за професионалисти.

Традиционни произведения и непрекъснатост на занаятите

В експозицията към изложбата са подредени и традиционни изделия, създадени в рамките на проекта. Сред тях особено впечатляват гривната „синджирлия“ и брошката „пеперуда“ от филигран – авторски творби на един от майсторите. Представени са също гипсови отливки свързани със занаяти като шекерджийството и симидчийството.

Особено внимание е отделено на мутафчийството – занаят, който може да се види само в „Етъра“. Христо Маринов, майстор по мутафчийство, е удостоен със званието „живо човешко съкровище“ през 2022 г., а друг занаятчия – шекерджията Боян Минчев, наследник на трето поколение и също носител на това звание, е отличен през миналата година.

Според Росица Бинева много от майсторите в „Етър“ предават занаята си по наследство, като това е важна традиция. Въпреки това приемствеността в занаятите е предизвикателство, поради което в музея се организират програми за безплатно обучение на нови таланти. След завършване на обучението най-добрите са избирани за работа в комплекса. В допълнение, млади кадри постъпват и от национални училища по изкуствата.

Гостуване и срок на изложбата

Изложбата „Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения“ ще остане във Варна до 15 септември. Тя предоставя възможност на посетителите да се запознаят с богатството и уникалността на габровските занаяти, съхранени в музея „Етър“ чрез съвременни средства и традиционен занаятчийски подход.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини