Илия Желев представя изложбата „Град в нощта“ във Варна до 4 юни
Пловдивският художник съчетава класическа живопис с дигитални принтове в иновативна експозиция с портрети и пейзажи

Пловдивският художник Илия Желев представя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“, включваща негови творби от миналата и тази година. Експозицията обединява класическа живопис и уникални дигитално разработени принтове, които са ръчно доработвани и не подлежат на тиражиране. Изложбата е озаглавена „Град в нощта“ и остава достъпна за посетители до 4 юни.
Смесване на традиции и модерни техники
В изложбата доминират пейзажи, които оформят основната тема на колекцията. Част от платната са в класическата живописна техника, с която Илия Желев работи повече от 35 години, а другата част представляват принтове, създадени чрез комбиниране на дигитална технология и ръчно рисуване. Художникът уточнява, че тези принтове са уникални произведения, върху които е нанесена допълнителна акрилна живопис, което изключва възможността за масово възпроизвеждане.
„От един и същ мотив мога да създам до три варианта, като разработвам детайлите или цветовете,“ споделя Желев. Неговите картини често напомнят мозайки, като големият образ се сглобява от множество миниатюрни детайли, свързани тематично с поп културата, джаза, архитектура и популярни личности.
Творчески подход и вдъхновения
Серията, започната от 2017 година и озаглавена „Икони“, включва портрети на известни личности като Алберт Айнщайн, Мерилин Монро, Одри Хепбърн и Дейвид Боуи, както и изображения на култови градове като Ню Йорк поради богатството от детайли и енергията, която те излъчват. Други опити на художника с пейзажи, например на Стария Пловдив, са експериментални и не са част от тази серия.
По отношение на стила си Желев казва: „Не смятам, че един художник трябва да се ограничава в един стил след завършване на академията. Това не отговаря на съвремието.“ Той посочва примера на Герхард Рихтер, който работи в няколко различни стила. Желев е вдъхновен от технологичните възможности и вижда в дигиталните техники средство да създава произведения, които иначе не би могъл.
Съвременни тенденции и техники
Според Желев западните визуални изкуства все повече се насочват към дигиталното изкуство, инсталациите и пърформансите, като класическата живопис става все по-рядко срещана. В същото време се наблюдава възраждане на интереса към портретния жанр сред колекционерите.
В изложбата във Варна авторът показва и портрети на Айнщайн и Одри Хепбърн. За портрета на актрисата е използвана техника, наречена „арт резин“, при която върху платното се нанася смола, която усилва цветовете и придава пречупващ и по-силен визуален ефект. Желев допълва, че това е новаторска техника, която се разпространява през последното десетилетие, и портретът на Хепбърн е първият в серията, създадена с нея.
В допълнение, художникът се връща към по-традиционните си теми с цикъл, посветен на Густав Климт, като във варненската изложба са включени три произведения от този цикъл, които се радват на висока оценка сред ценителите.
Изложба „Град в нощта“ – иновации и преплитания на стилове
Илия Желев съчетава класическата живопис с дигитални елементи, за да създаде уникални картини, които представят съвременна визия за градския пейзаж и известните личности като част от културния контекст на нашето време. Изложбата във варненската галерия „Ларго“ осигурява възможност за запознаване с богатото творчество на художника до 4 юни.