Град Мездра празнува на 6 май с богата програма и исторически ритуали
Празникът включва литургия, официална церемония и културни събития на площад „България“ и в храм „Св. Георги Победоносец“
Град Мездра ще отбележи своя празник на 6 май с тържествени събития, включващи религиозен ритуал, официална церемония и културна програма, съобщиха от пресцентъра на Общината. Основните прояви ще се проведат на площад „България“ и в храм „Св. Георги Победоносец“, като се отбелязва дългогодишната история и развитие на града.
Програма на празника на 6 май
Празничните чествания започват с литургия в храм „Св. Георги Победоносец“. След това на площад „България“ ще бъде издигнато националното знаме, заедно с тези на община Мездра и Европейския съюз. Вечерната програма включва два основни културни акцента:
- Концерт на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ от Плевен.
- Спектакъл под името „Звукът на България“ от проекта „Нови версии на златни БГ хитове“ на Deep Zone Project.
Исторически обзор на Мездра
Първите сведения за населеното място датират от II-III век след Христа, когато римляните изграждат крепостта „Калето“. В продължение на столетия Мездра е преживявала множество бедствия като опожарявания, войни и епидемии, но въпреки това е оцеляла. През 1396 г. турските завоеватели описват селището като „мезрата“ – празно и безлюдно място.
В края на XVIII век и преди освобождението броят на къщите и жителите на Мездра е скромен – между 15 и 20 къщи със 68 жители. След 1878 г. много жители започват да се преселват в местността Селището, начело с тогавашния кмет Данко Иванов.
Ключов момент в развитието на Мездра настъпва през 1893 г., когато започва строителството на железопътната линия София-Роман. Работниците по трасето полагат усилия в продължение на четири години, изграждайки инфраструктурата на бъдещия транспортен възел. Това допринася за оживление в района, засилено още повече с откриването на телеграфопощенска станция през 1895 г.
Новата жп линия е официално пусната в експлоатация на 20 ноември 1897 г. с водосвет, отслужен от митрополит Константин. На церемонията присъстват княз Фердинанд, княгиня Мария Луиза, сръбският крал Александър и министър-председателят д-р Константин Стоилов. Сред първите туристи, които посетили Мездра, са известните писатели Иван Вазов и Алеко Константинов.
Обществено и образователно развитие
Към края на XIX век, при преброяването на 31 декември 1900 г., Мездра има 66 домакинства и 311 жители, от които голяма част са млади и грамотни, а също и чужденци. Това отразява перспективите за социален и икономически растеж, подкрепен от транспортната инфраструктура и първите промишлени предприятия.
През първото десетилетие на XX век е основано първото училище в Мездра, като през 1909 г. се открива и прогимназия. В близките села Долна Кремена и Типченица започват да работят първите читалища, а през 1925 г. в самия град е създадено читалище „Просвета“.
През 1920-те години селището претърпява съществена трансформация – старата селска архитектура е заменена от модерни къщи и нови обществени здания, отразяващи духа на времето. Официално Мездра статут на град получава на 31 август 1950 г. с Указ № 435, а кмет по това време е Никола Ваклинов.
Празник и традиции
Денят на град Мездра се чества на 6 май по решение на Общинския съвет от 17 март 1992 г. Този избор не е случаен – датата съвпада с църковния празник на свети великомъченик Георги Победоносец, чието име носи основният храм в града. Църквата е осветена на 8 май 1932 г., а празникът се отбелязва и като храмов празник.
Тези традиции допринасят за сплотяването на общността и съхраняването на историческата памет на жителите на Мездра.