Двадесет и първият световен конгрес на дантелиерите ще се проведе в България
Конгресът от 15 до 18 август в Карлово и Калофер ще съхрани уникалния български занаят с международно участие

Двадесет и първият световен конгрес на дантелиерите ще се проведе в България от 15 до 18 август тази година в градовете Карлово и Калофер, съобщи майсторката на калоферска дантела Величка Радулова пред БТА. Събитието цели да съхрани и популяризира уникалния български занаят, като в него се очаква да участват представители на много страни.
Програма и инициативи на конгреса
В момента се провежда записване за участие в световния конгрес на дантелиерите. В програмата е включено изработването на „Мост на дружбата“ – дантела с дължина 20 метра, съставена от части, изплетени от всички страни-участнички, посочи Радулова. Тази инициатива символизира международното сътрудничество и обединение чрез изящния занаят.
Майсторката допълни, че в Калофер работи творчески център, където се обучават деца в техниката на калоферската дантела. Преподаватели са нейните ученички, а целта на училището е занаятът да бъде съхранен и предаден на бъдещите поколения.
Произход и история на калоферската дантела
Според Величка Радулова калоферската дантела е внесена в България след Освобождението, вдъхновена от брюкселската дантела. Тя разказа, че по време на Руско-турската освободителна война град Калофер е опожарен и жителите му се разпръсват по съседни населени места. С времето някои се завръщат и заедно с видни граждани създават сдружение „Калоферска дружба“, което започва да популяризира изработката на брюкселска дантела като доходно и модно занимание.
През 1910 г. е основано първото в България „Дантелено училище“ в Калофер, където се събират момичета от различна възраст за обучение. Донка Шипкова, изпратена на специализирано обучение в София, успешно усвоява занаята и започва да въвежда авторски модели, като вгражда мотиви от българската флора, фауна и дърворезба. Това придава уникален облик на калоферската дантела, която се използва главно в дома за декорация и уют, различавайки се по функция от брюкселската, предназначена за обличане.
Майсторите, материалите и бъдещето на занаята
Величка Радулова съобщи, че материалите за своите изделия използва български памучни усукани конци, произведени в завода в Казанлък, които са в употреба и до днес. Совалките са изработени от двама калоферски майстори стругари. Тя е обучила над 350 души, сред които и Бистра Писанчева, известна с новаторските си пейзажи с дантела, която работи в Италия и провежда обучения в много страни.
Радулова е родена през 1945 г. в пловдивското село Бегово. През над 30 години е била учителка в Карловско, след което се мести във Варна. Усвоила е занаята от майсторката Куна Чонкова от Калофер и е автор на първото в България ръководство по калоферска дантела. Заедно със сина си организира обучителни курсове в страната и в чужбина, а изложбите с нейните творби са показвани у нас, в Румъния, Великобритания и САЩ.
Величка Радулова е член на Световната организация на дантелиерите и на Задругата на майсторите на народните художествени занаяти в България, допринасяйки значително за запазването и развитието на този традиционен занаят.