Даниел Митов поиска законодателни промени за справяне с малолетни "локали"
Министърът на вътрешните работи подчерта социалните причини за проблема и нуждата от цялостен подход

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че за по-голямата част от идентифицираните „локали“ вече е ясно кои са и се работи активно с родителите им. Той подчерта необходимостта от цялостна промяна на законодателството, тъй като МВР има ограничени възможности и може само да задържа малолетните и непълнолетните, както и да активизира Детската педагогическа стая и родителите. Тези коментари бяха направени по време на церемонията по повод 100-годишнината от създаването на Дирекция на полицията.
Причини за появата на „локали“ и отговорности
Даниел Митов изтъкна, че МВР не носи вина за появата на тези групи. Според него на проблема са повлияни социални явления, натрупвани в продължение на десетилетия. „Десетилетия култ към мутрите, чалгата, вещите и скъпите коли води до това,“ заяви министърът. Той акцентира, че също така липсата на грижа, недостатъчният родителски надзор и пропуските в образователната система носят съществена отговорност за формирането на подобни групи.
Министърът обърна внимание, че не може да се търси виновник в една институция или организация, защото това е резултат от дългогодишно неглижиране на определени социални феномени и проблеми на различни нива в обществото.
Необходимост от промени в подхода
По думите на Даниел Митов, ролята на МВР във връзка с малолетни и непълнолетни лица е ограничена. Докато полицията може да ги задържа и активира подкрепата на родителите и педагогическите специалисти, решаването на проблема изисква цялостно законодателно преосмисляне. Това ще позволи да се разработят по-ефективни мерки за превенция и подкрепа, както и по-адекватни механизми за контрол и работа с рисковите групи.
Влиянието на социалните фактори върху младото поколение
Министърът на вътрешните работи посочи, че социалните модели и културни влияния като почитането на определени субкултури и материални ценности играят значителна роля в създаването на проблемните локации. Те формират среда, която насърчава уязвимостта на младежите към определени негативни поведения.
В заключение, Даниел Митов подчерта, че борбата с тези явления изисква съвместни усилия между различните институции, семейството и обществото като цяло, както и непрекъснато внимание към нуждите на младите хора.