Доброволци зарибиха река Черна с балканска пъстърва през 2023 г.

„Олимпик 2002“ почистиха и пуснаха 70 кг пъстърва в реката край Смолян, докато общината затруднява сътрудничеството.

Снимка © БТА

Доброволци от Риболовно сдружение „Олимпик 2002“ зарибиха река Черна с балканска пъстърва в района на квартал Устово в Смолян. Това се случи след като през 2023 година в същия участък стотици пъстърви загинаха вследствие на замърсяване на реката. Въпреки че прокуратурата продължава разследването на случая, Община Смолян, ВиК и НЕК поеха ангажимент за осигуряване на средства за възстановяване на популацията чрез зарибяване.

Доброволците почистват и зарибяват реката

Рано сутринта членове на сдружението почистиха речния участък с дължина около три километра. Доброволците се разделиха на групи от по трима и обхванаха територия от ВЕЦ-а в началото на квартал Устово до района на село Влахово.

Христо Пеков, един от доброволците, описва състоянието на реката: „Какво ли не намираме в нея - бутилки от бира, патрончета от водка, дори ски и щеки. В реката има буквално всичко – фотьойли, шкафове, секции. Явно, когато се задръсти контейнерът, на хората им е по-лесно да хвърлят боклука в реката.“

Възстановяване на щетите и предизвикателства

Борис Иванов от „Олимпик 2002“ уточни, че усилията вече дават резултат. „Поехме ангажимент да възстановим щетите от изтравянето на рибата. С помощта на НЕК и ВИК, които бяха изключително коректни и осигуриха средства, направихме две успешни зарибявания и има прилично количество живот в реката.“

В същото време Иванов изрази трудности във взаимодействието с Община Смолян: „Не можем да се разберем с общината и сякаш се гоним като котка и мишка. Не съм сигурен какъв е проблемът, но те непрекъснато търсят начин да ни отбият.“

Балканска пъстърва и бъдещи инициативи

Днес в реката бяха пуснати около 70 килограма балканска пъстърва. Средствата в размер на 2 100 лева са събрани от самите доброволци. Риболовът на пъстърва в река Черна се провежда по система „хвани-пусни“, като Борис Иванов призова риболовците да връщат всяка риба обратно в реката без значение от вида ѝ.

От сдружението имат планове от следващата година да организират детски училища по риболов. „Идеята е да запознаем децата от региона с техниките за риболов на изкуствени примамки, да им покажем видовете риби и да ги ангажираме с опазването на природата. Целим да им предложим една добра алтернатива за прекарване на свободното време,“ сподели Борис Иванов.

Доброволците планират още едно зарибяване на река Черна през есента, за да продължат възстановяването на рибното богатство в района.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини