Държавният архив в Силистра отбеляза 17 май с дигитална спортна изложба
Изложбата "Силистренски спортен летопис" представя историята на спорта в града от края на 19 век до днес

Държавният архив в Силистра отбеляза Деня на българския спорт, 17 май, с дигитална изложба под надслов „Силистренски спортен летопис“. Експозицията, достъпна във Фейсбук страницата на архива, представя снимки и документи, които разкриват историята и значими личности от спортния живот на крайдунавския град.
История на спорта в Силистра от края на 19 век
Спортната традиция в Силистра започва още в края на 19 век с основаването на „Силистренското юнашко дружество“ по инициатива на местния учител Харалампи Стефанов. Първоначално дружеството има 47 членове, а през 1903 година за негов председател е избран швейцарският учител Луи Айер.
Първият футболен клуб в града е създаден през 1919 година като част от спортното дружество „Стрела“. През 1922 г. клубът приема името „Черният тим“. Освен футбол, популярни спортове в Силистра през първата половина на 20 век са борбата, плуването, колоезденето, спортната гимнастика и вдигането на тежести.
Дигиталната изложба и богатата спортна традиция
Изложбата включва разнообразни материали като фотографии, дипломи, грамоти и документи от участия на силистренски спортни деятели в национални и международни състезания. Сред тях са и сведения за заслужили треньори и майстори на спорта, които са оставили значима следа в развитието на спорта в Силистра.
Събитието е част от усилията на Държавния архив да съхрани и популяризира спортното минало на региона чрез съвременни дигитални средства.
Роля и дейности на Държавния архив в Силистра
Държавният архив в Силистра функционира като отдел на Дирекцията "Регионален държавен архив" – Велико Търново. Той е създаден през 1963 г. след административно-териториалната реформа от 1959 г. и оттогава е преминал през различни подчинения, като от 1992 г. е административно подчинен на Главното управление на архивите при Министерския съвет, което сега е Държавна агенция „Архиви“.
В архива са налични читалня, библиотека, изложбена зала и зала за семинари, беседи и обучения. Научно-справочната библиотека разполага с над 2700 тома литература, включително специализирани издания по история, архивистика, както и речници, енциклопедии, справочници и периодични издания.
От 2008 г. архивът се помещава в нова сграда, предоставяща модерни условия за съхранение и изследователска дейност.
Символично отбелязване и съхранение на спортната история
Дигиталната изложба на Държавния архив в Силистра е важна инициатива, която подчертава значението на спорта за града и неговата културна памет. Тя предоставя възможност на обществеността да се запознае с богатата спортна традиция и личности, допринесли за нейното развитие през десетилетията.