Десетки жители на Вълчи дол протестират срещу ветропарка и ОВОС
Недоволството е по повод изграждането на ветрогенератори върху плодородни земи и потенциални рискове за здравето и земеделието

Десетки жители на община Вълчи дол излязоха на протест в центъра на града срещу плановете за изграждане на ветропарк в района. Недоволството бе организирано непосредствено преди провеждането на общественото обсъждане на Оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС), съобщи БТА. Протестиращите изразиха ясно нежеланието си ветрогенераторите да бъдат строени върху плодородни земи, както и притесненията си за последствията върху земеделието и гората.
Гражданската позиция срещу ветропарка
Организатор на протеста бе сдружение „Жива земя“, представено от Стоянка Димитрова, която заяви, че местната общност следи темата от 2009 година насам и категорично е против изграждането на вятърни централи в района. Тя подчерта, че позицията е дългосрочна и има спечелени дела срещу други ветропаркове. Според Димитрова настоящият проект се реализира без ясна и пълна информация за местата на инсталациите и трасетата им, а в доклада за ОВОС липсват детайли за параметрите на ветрогенераторите и потенциалните вреди.
„В отчета липсва конкретика за машините, а в същото време твърдят, че няма да има негативни ефекти“, посочи тя и добави, че инвеститорите признават, че в Европа не съществуват подобни ветрогенератори, никога не са проучвани вредните въздействия. Димитрова също припомни, че нискочестотният шум от турбините може да предизвика сериозни здравословни проблеми, доказани в множество научни доклади. Тя сподели, че нейният дом е разположен на по-малко от 500 метра от една от вятърните турбини, което е било документирано в ОВОС, но без последващи мерки или коментари.
Позиция на местната власт и технически параметри на проекта
Кметът на Вълчи дол Калоян Цветков изрази също своето безпокойство по отношение на проекта, като посочи, че разстоянието между ветрогенераторите и близките жилищни имоти често е по-малко от предписаните 500 метра, а самите съоръжения са по-големи от тези, описани в нормативната база. Той подчерта, че подобна близост може да има негативни въздействия върху хората и земеделските терени.
Цветков направи сравнение с община Суворово, където ветрогенераторите имат мощност около 1 мегават и височина 110 метра, докато планираните в община Вълчи дол са с височина до 270 метра и капацитет около 8 мегавата. Кметът добави още, че според неговите познания България няма други подобни проекти с толкова голям капацитет и размер.
Той отбеляза, че първоначално ветропаркът е бил планиран да обхване две общини - Вълчи дол и Ветрино, но инвестиционното предложение впоследствие е преработено и включва само Вълчи дол, като броят на ветрогенераторите е намален от осем в община Ветрино и 50 в община Вълчи дол, само до 50 в община Вълчи дол. Според него това говори за несъответствия и липса на прозрачност в процедурата за ОВОС.
Кметът разясни, че този въпрос за отстоянията ще бъде повдигнат по време на общественото обсъждане, и подчерта важността всеки гражданин да изрази своята позиция и притеснения.
Общественото обсъждане и позицията на инвеститора
По време на обсъждането представители на инвеститора не направиха конкретни изявления по повод исканията на протестиращите, но обещаха да предадат техните мнения на компанията, която да изготви становище. Ива Кочева, част от екипа, разработил доклада за ОВОС, поясни, че документът е публично достъпен заедно с всички приложения и съдържа обширна оценка на въздействието върху околната среда за всички фази на проекта - строителство, експлоатация, закриване и рекултивация.
Тя допълни, че след положителната оценка на доклада, инвеститорът е подал уведомление за намаляване на капацитета чрез изваждане на осем ветрогенератора от община Ветрино от плана, като общата мощност вече е около 400 мегавата в община Вълчи дол.
Докладът също така разглежда възможните алтернативи по местоположение и мащаби и предлага мерки за смекчаване на въздействията.
Жителите на общината могат да подават възражения и предложения до три дни след общественото обсъждане в местната администрация.
Възможности за участие и следващи стъпки
- Общественото обсъждане се проведе в културния дом на Вълчи дол.
- Жителите на общината могат да внесат препоръки и възражения по ОВОС пред общинския съвет.
- Очаква се компанията инвеститор да излезе с официално становище по възраженията.
Протестите и обсъжданията продължават да са част от активен диалог между местната общност, общинската администрация и инвеститорите по темата за ветропарка, като всички страни поставят акцент върху необходимостта от детайлно проучване и вземане на съгласувани решения, които да съобразят както енергийните потребности, така и опазването на здравето и земеделието в района.