34 нови дрона започват охрана на българската граница от утре
Главен комисар Антон Златанов представи модернизацията с дронове и планове за "умна граница" до края на 2026 г.

Общо 34 нови безпилотни летателни апарата (дронове) ще бъдат въведени в експлоатация за охрана на държавната граница от утре. Това съобщи главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“, на пресконференция в Пазарджик.
Според Златанов, дроновете са с високи технически характеристики – те могат да извършват полети до 8 километра разстояние с продължителност до 45 минути, като всеки от тях разполага с по три комплекта батерии. Изтъкнато беше, че новата техника е закупена изцяло с европейски средства.
Подобрена охрана на външната граница на ЕС
Главен комисар Златанов обясни, че с въвеждането на новите дронове охраната на държавната граница става по-ефективна, тъй като тя служи и като външна граница на Европейския съюз. Той допълни, че предстои и придобиването на по-големи безпилотни системи, по-мощни от настоящите, като напомни, че миналата година бяха закупени и морски дронове.
„Имаме добре обучени служители, които са подготвени да управляват новата техника,“ подчерта Златанов. Освен това, в близко бъдеще ще бъде осъществена и процедура за закупуване на антидрон система, чието внедряване се очаква да приключи в рамките на две години.
Развитие на видеонаблюдението и „умната граница“
В контекста на модернизацията, директорът на „Гранична полиция“ информира, че стартира изграждането на видеонаблюдение за останалите 100 километра от българо-турската граница, които към момента са обезпечени единствено с ограда. Целта е до края на 2026 г. цялата граница с Турция, дълга 271 километра, да бъде оборудвана с т.нар. „умна граница“.
По думите на Златанов, през последните години усилията са насочени към подобряване на капацитета на граничните служби чрез въвеждане на съвременни технически средства.
Овладяване на миграционния натиск
Главен комисарът коментира и темата за миграционния натиск през българо-турската граница през последната година, като отбеляза значителното му намаляване. „Този натиск е овладян, не може да бъде напълно спрян, но драстично е намалял,“ заяви той.
Златанов обясни, че новата техника и променената организация на работа са помогнали за по-ефективното спиране на мигрантите още преди да преминат границата. „Неутрализирахме множество престъпни групи и техните лидери, занимаващи се с трафик на мигранти,“ добави той.
Според него, въпреки очаквания повишен натиск през летния сезон, „Гранична полиция“ е добре подготвена да се справи с предизвикателствата. През 2024 г. миграционният натиск е с 70% по-нисък в сравнение с 2023 г., а за първите четири месеца на тази година е намалял с 60% спрямо същия период на предходната година.
Той изрази също удовлетворение от сътрудничеството с турските власти и огледалните операции, провеждани от двете страни на границата, които допринасят за доброто състояние на ситуацията. За пример посочи, че през последното денонощие са регистрирани девет опита за незаконно преминаване, докато на същата дата миналата година те са били 270.
Подобряване на обучението и професионалната подготовка
Главен комисар Антон Златанов присъства на церемония в Центъра за специализация и професионална подготовка към Академията на МВР, където бяха връчени новите безпилотни летателни системи за наблюдение на границата. На събитието беше дадено и началото на професионалното обучение на 390 бъдещи гранични полицаи.
Тези стъпки са част от по-широката стратегия за модернизация и повишаване на ефективността в охраната на националната граница и справянето с нелегалната миграция.