Във Велико Търново почитат 130 години от смъртта на Стефан Стамболов

Кръгла маса и церемонии ще отбележат 30 години от паметника на Стамболов в града през юли

Снимка © БТА

Във Велико Търново през юли се подготвят прояви в памет на Стефан Стамболов, отбелязващи 130 години от неговата смърт и 30 години от изграждането на неговия паметник в града. Организаторите планират кръгла маса с участието на историци и общественици, както и церемония по поднасяне на венци и цветя пред монумента на видния търновец в началото на Самоводската чаршия.

Събитията и организаторите

Обществениците, които стоят зад честванията, са Общински комитет "Васил Левски", с подкрепата на Община Велико Търново, Сдружение „Велико Търново – историческа и духовна столица на България” и няколко неправителствени организации. В рамките на кръглата маса проф. Димитър Иванов ще представи доклад на тема „Деветдесетте години на ХХ век - подходящото историческо време за паметници на Стамболов“.

Дискусията ще включва също разкази за проектирането и изграждането на паметника, дело на арх. Лалев. Тогавашният председател на Общинския комитет „Васил Левски“ Георги Стефанов ще сподели интересни и по-малко известни моменти от откриването на монумента. Някои визуални материали, като откъси от документален филм за паметника, ще бъдат показани от председателя на комитета Румен Петров.

Историята на паметника

Паметникът на Стефан Стамболов във Велико Търново е официално открит на 6 юли 1995 г. от тогавашния президент на България Жельо Желев. Първите идеи за издигането му датират от 1903 г., но реализацията настъпва едва 90 години по-късно. На 21 май 1993 г. е учреден Национален инициативен комитет (НИК) от Общобългарския и Общински комитети „Васил Левски“, който организира широка обществена и дарителска кампания за възстановяване на паметника.

Местоположението на паметника е избрано от Великотърновския общински съвет – в началото на Самоводската чаршия, близо до ул. „Стефан Стамболов“, в района, където се предполага, че е била родната къща на Стамболов. Проведен е национален конкурс за идеен проект, който е спечелен от екипа на доц. Ненко Маров и арх. Лъчезар Лалев.

Дарителската кампания е безпрецедентна и включва граждани, фирми, медии, институции и политици. Сред ярките участници в кампанията са д-р Петър Аладжов, Национален дарителски фонд „13 века България“ и Сдружение на индустриалците в Севлиево. Общата събрана сума от почти 2,7 милиона лева покрива всички разходи без държавно или общинско финансиране.

На 5 юли 1996 г. Общинският комитет „Васил Левски“ официално предава паметника като дар на Община Велико Търново. Церемонията по откриването е предавана пряко по национална телевизия и радио, което подчертава значимостта на събитието.

Живот и наследство на Стефан Стамболов

Стефан Стамболов е роден във Велико Търново на 30 януари 1854 г., както показва кръщелното му свидетелство, съхранявано в Българската академия на науките. Копие от документи се пази и в Регионалния исторически музей на града. Всеки годишен празник в старата столица отдава почит на неговото рождение, подчертавайки ролята му в българската история.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини