В Плевен отбелязаха 24 май с празнично шествие и хорово изпълнение

Ученици, студенти и културни дейци участваха в шествие и молебен в чест на светите братя Кирил и Методий

В Плевен отбелязаха 24 май с празнично шествие и хорово изпълнение
Снимка © Кореспондент на БТА в Плевен Елина Кюркчиева

В Плевен бе отбелязан 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета, култура и славянската книжовност, с хорово изпълнение на химна „Върви, народе възродени!“ и общоградско празнично шествие. Тържествата събраха ученици, студенти, образователни институции и културни дейци в традиционно ежегодно събитие, което подчертава значението на българската писменост и духовност.

Празнично шествие и молебен в центъра на Плевен

Началото на празничния ден бе дадено с шествие, в което взеха участие множество ученици и студенти, водени от детски оркестри и свещеници, носещи икона на светите братя Кирил и Методий. Шествието тръгна от площад „Стефан Стамболов“ при Драматично-кукления театър „Иван Радоев“ и премина през пешеходната улица „Васил Левски“ до паметника на светите братя на едноименната улица.

На мястото свещеници от различни плевенски храмове проведоха празничен молебен и водосвет в чест на създателите на българската азбука.

В програмата се включиха и четвъртокласници от Начално училище „Патриарх Евтимий“, които рецитираха стихове, посветени на празника. Диян Павлов – Джими, домакин на артцентър „Творителница О’Писменехь“, прочете откъс от творбата „За буквите“ на Черноризец Храбър.

Поздравления от кмета на Плевен и поднасяне на венци

В словото си по повод 24 май кметът на община Плевен д-р Валентин Христов заяви: „Поздравявам ви с най-светлия, най-истинския български празник – 24 май. Ако България има свое безценно съкровище, то това е българската азбука, която честваме днес.“

Той припомни, че преди повече от 11 века светите братя Кирил и Методий са създали уникална писменост извън гръцката и латинската, което е имало огромно историческо значение. „Длъжни сме да продължим святото дело на Кирил и Методий, да пазим славянската писменост чиста и да я предаваме на нашите деца, а те на техните“, добави д-р Христов.

След това пред паметника на светите братя бяха поднесени венци и цветя в знак на уважение и признателност.

Хорово изпълнение и традиционни награди

Тържествата продължиха на централния площад „Възраждане“ пред параклис-мавзолея „Свети Георги Победоносец“, където над стотина певци от професионални хорове, училища и детски градини изпълниха химна „Върви, народе възродени!“ заедно.

Както всяка година, ръководството на Община Плевен връчи награди на училищни директори, учители, ученици, както и на дейци в областта на културата и изкуството.

По време на празника пред Военния клуб беше организирана „Алея на книгата“, където посетителите можеха да закупят издания, включително творби на плевенски автори.

Значението на 24 май за Плевен и България

Отбелязването на Деня на светите братя Кирил и Методий в Плевен не само подчерта културното и историческо значение на българската азбука, но и свърза в едно поколения ученици, преподаватели и общественици в среда на уважение към традициите на родната просвета и книжовност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent